Mü'mine ve Oruç ve Ramazan Ayı ve Orucu Forumundan Ramazan “yanmak” Demektir Ramazan ''Yağmur'' Demektir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan “yanmak” Demektir Ramazan ''Yağmur'' Demektir

  Reklam
  Ramaz” kelimesi güneşin sıcaklığının şiddetinden gayet kızmasıdır ki böyle pek kızgın yere “ramda” denir. “Ramazan” “ramda” mastarından “yanmak” manasına gelir. Yani kızgın yerde yalın ayak yürümekle yanmak demektir.
  Bu aya “Ramazan” denmesinin bir sebebi; bu ayın günahları yaktığıdır.

  Bu ayda açlık, susuzluk hararetinden ıstırap çekilir. Veyahut oruç hararetinden günahlar yakılır. (Elmalılı Hamdi Yazır)
  Ramazan “yağmur” demektir

  Yaz sonunda güz mevsiminin başlangıcında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelen “Ramadiyu” masdarından gelir. Bu yağmur yeryüzünü yıkadığı gibi şehr-i Ramazan da ehl-i imanı günahlardan yıkayıp kalplerini temizlediği için bu isim ile isimlendirilmiştir. (Elmalılı Hamdi Yazır)

  Ramazan, “Allah’ın isimlerinden” olduğu da rivayet edilmiştir
  Enes Bin Malik; Resulullah (asm) Efendimiz'in şöyle buyurduğunu anlatmıştır:
  “Sadece ‘Ramazan’ demeyiniz. Allah-ü Teala nasıl şehr-i Ramazan (Ramazan ayı) buyurmuş ise.. siz de öyle deyiniz.” (Buhari)
  Allah’ın isimlerinden olduğu için âlimler “Şehr-i Ramazan” denilmesini gerekli görmüşlerdir. İmam Muhammed’e göre ise “Şehr-i Ramazan” değil de sadece “Ramazan” denilmesi tenzihen mekruhtur.
  Recep ayına “Allah’ın ayı” denildiği gibi Ramazan ayı için de “Allah’ın ayı” denilmiştir.
  alıntı.


  Paylaş
  Ramazan “yanmak” Demektir Ramazan ''Yağmur'' Demektir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayında Müslümanlar elinden geldiği kadar fakir ve muhtaç insanlara yardım ederler.Bu ayın diğer aylardan farkı ise bu ayda tutulan oruçlar ve yapılan ibadetlerdir.Bu aya özel teravih namazı bulunmaktadır.