Mü'mine ve Oruç ve Ramazan Ayı ve Orucu Forumundan Ramazanda Tatlı Yerine Dondurma Yiyin Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanda Tatlı Yerine Dondurma Yiyin

  Reklam
  Uzmanlar, Ramazan ayında tatlı yerine dondurma yemeyi tavsiye ediyor.
  Ramazan ayında insanın hararetini alan dondurmanın sağlıklı bir tatlı olduğunu söyleyen Diyetisyen Turgay Köse, "Çoğumuz yemekte tereddüt ederiz, kilo almaktan korkarız, bizi hasta edeceğini düşünürüz. Ama biz diyetisyenlere göre dondurma, diğer tatlılardan daha hafiftir, bunun yanında besin değeri daha üstündür. Her şeyden önce kalsiyum ihtiva eder. Sütün bütün besleyiciliği onda da vardır; fosfor, çinko, magnezyum gibi mineraller, A, B2, B12, ve E vitaminlerini de içerir" dedi.

  Hayatta hiçbir besinin tek başına kilo aldırmayacağını anlatan Köse, şöyle konuştu: "Yaktığınız enerjiden daha fazla alıyor olmanız size kilo aldırır. Dondurmayı şerbetli tatlılara tercih ederiz. Kıyaslandığında besin örüntüsü de daha kalitelidir ve onlara göre enerjisi daha düşüktür. Çocukların severek tükettiği bir besindir. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt gibi besinlerin tüketiminde problemi olan çocuklarda hoş bir besin alternatifi olabilir."

  Dondurmanın ramazanda da rahatça tüketilebilecek bir gıda olduğuna dikkat çeken Köse, şunları söyledi: "Sanılanın aksine kişinin hasta olmasını sağlamaz, yani soğuk algınlığı ve gribe ya da boğaz ağrısına sebebiyet vermez. Yalnız astım, alerjik rinit gibi kronik problemi olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

  Dondurma, bademcik ameliyatı sonrası çocuğa verilen ilk besindir. Ancak güvenilir bir marka veya yerden alınmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sağlıksız üretilmiş dondurma gıda zehirlenmesine yol açabilir.

  Pastörize sütle yapılan dondurmadan salmonella bulaşma şansı ortadan kalkar. Bir de gıda boyaları ve katkı maddelerinin güvenilir koşullarda eklendiğinden emin olunmalıdır. Sağlığı tehdit eden boyutlarda olmamalıdır."

  Köse, her yaş grubu için günlük kalsiyum ihtiyacının 800- 1200 mg, büyüme - gelişme çağındaki çocuklarda, menopoz dönemindeki kadınlarda ve yaşlılarda ise daha da fazla olduğunu söyledi.

  Yaklaşık 100 gram sade dondurma yendiğinde yaklaşık 1 büyük su bardağı sütün içerdiği kalsiyumu sağladığını anlatan Köse, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak, dondurmanın şeker içeriği daha yüksektir. Parça çikolatalı olanları daha da yüksek enerjiye sahiptir.

  Bir de üzerine eklenen soslar, fındık veya toz fıstık enerjisine biraz daha katkı sağlar. Kilo problemi varsa, daha çok sade ve meyve parçalı alınmalı, soslardan uzak durulmalıdır.

  Ramazan döneminde tatlılara karşı artan isteği baskılamada en masum tatlı kaçamak olarak görülen dondurmayı iftar sonrası ara öğün olarak düşünmeli, ağır bir yemeğin üzerine tercih edilmemelidir."

  İHA  Paylaş
  Ramazanda Tatlı Yerine Dondurma Yiyin Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayında tatlı ihtiyacımızı kan şekerini çok yükselten tatlılar yerine daha çok sütlü tatlıları tercih etmek gerekir.Dondurma da sütlü tatlılar sınıfına girmektedir.