Mü'mine ve Oruç ve Ramazan Ayı ve Orucu Forumundan Ramazanda Emziren Annelere Öneriler – Emziren Anneler Oruç Tutabilirmi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanda Emziren Annelere Öneriler – Emziren Anneler Oruç Tutabilirmi

  Reklam
  Ramazanda Emziren Annelere Öneriler – Emziren Anneler Oruç Tutabilirmi
  Anne sütünün bebeğin gelişimi açısından faydaları anlatmakla bitirilmez. Sütün yoğunluğunu ve içeriğini değiştiren faktörler arasında; annenin günlük aldığı sıvı miktarı, emzirme sıklığı ve beslenme kalitesi yer almaktadır.
  Oruç tutan emzikli anneler arasında yapılan çalışmalarda anne sütünün; çinko, magnezyum ve potasyum değerlerinin azaldığı görülmüştür. Bu minerallerin eksikliği; bebeklerde büyüme geriliğine, iştahsızlık, kilo alamama, tat alma duyusunda bozukluk, dikkat eksikliği, uyku bozukluğu, öğrenme kapasitesinin azalma ve özellikle de sinirsel iletilerde azalmalara yol açmaktadır.
  Yine bu annelerin günlük alması gereken vitamin A ve C içeriği gerekenin altında olmuştur. Bu da annenin bağışıklık sisteminin düşmesine daha kolay hastalanır hale gelmesine enden olabilir. Bu gibi sonuçlar hem annenin sağlığını hem bebeğin sağlığını riske eder. Çünkü bu dönemlerde hem bebeğin büyüme ve gelişimi hem de annenin yetersiz beslenmesi istenilmez.
  Özellikle emziklilik döneminde oruç tutan anneler oruç tuttukları bu dönem içerisinde kilo alabilirler. Bazı çalışmalar bu rakamı ortalama 1- 1,5 olarak ifade eder. Tercih edilen besin öğelerinin karbonhidrat ve yağ içerikli olması bu durumun baş nedenleridir. Kısaca annelerin en azından ilk 6 ay kesinlikle oruç tutmamaları sonraki dönemlerde tutacaklarsa da besin öğeleri ve sıvı açısından yeterli almaları gerekir.


  Paylaş
  Ramazanda Emziren Annelere Öneriler – Emziren Anneler Oruç Tutabilirmi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Emziren anneler oruç tutmayabilirler.Bu dönem çocukların gelişimi açısından önemlidir.Yani bebeklerin gerekli olan vitaminleri alması düzgün beslenmesi için annenin de sağlıklı olması gerekmektedir.