Mü'mine ve Oruç ve Ramazan Ayı ve Orucu Forumundan Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır

  Reklam
  Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır - Sahur Nasıl Yapılır - iftar ve sahurda ne yemeli - iftar ve sahur yemeklerinde - sahur hakkında bilgiler - sahur gecesi yapılması gerekenler - sahur nedir - sahur zamanı - sahura kimler kalkar  Sahur nedir, SAhura Ne Zaman kalkılır gibi soruların cevabını yanlıslık olmasın diye kaynagından aldık.Diyanet İşleri Bakanlıgının resmi web Sitesinden alınmıştır.

  Oruç, tan yerinin ağarmaya başladığı imsak vaktinin girmesi ile başlar. Bu vakitten sonra yemek yenmez, her hangi bir şey içilmez ve orucu bozan şeyler yapılmaz. Bu sebeple oruç tutacak olan kimse, imsak vaktinden önce yemeğini yemelidir. İmsaktan önceki bu yemeğe «sahur» denilir.

  Sahurda kalkıp yemek müstehabdır. Sevgili peygamberimiz: “Sahurda yemek yeyiniz, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır.”(52) buyurmuştur. Sahur yemeği, oruca dayanma gücü verir. Duaların kabul edildiği vakitlerden biri de sahur zamanıdır. Sahura kalkan bir oruçlu, dilekleri için dua etmeli ve Allah’tan günahlarının bağışlanmasını istemelidir.

  Oruç ibadetini tamamlayıp iftar vaktine yetişen kimse bundan büyük bir mutluluk ve sevinç duyar. Tuttuğu orucun mükâfatını almak üzere, kıyamet gününde Allah’ın huzuruna vardığı zaman en büyük sevinci tadacaktır.

  Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır.” (53) İftar vakti yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini, Allah tarafından kabul edileceğini Peygamber Efendimiz bildirmiştir.
  Paylaş
  Sahur Nedir - Sahura Ne Zaman Kalkılır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sahura kalkmak sünnettir.Sahur demek oruçtan önce yenilen son yemek olarak bilinmektedir.İmsak vaktinden yaklaşık bir iki saat önce yenilen yemek ve yemenin son zamanları anlamına da gelebilmektir.