Doğum Kadın ve Premature Bebekler Forumundan En önemli doktor kontrolleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  En önemli doktor kontrolleri

  Reklam
  EN ÖNEMLİ DOKTOR KONTROLLERİ (Nükhet Demiray)

  Bebeğiniz erken doğmuşsa öncelikle sizi yaşanan sorunlarla doğru orantılı olarak yoğun bir doktor trafiği bekler. Bu trafik, sağlık sorunlarının durumuna göre zaman içinde azalır ya da artabilir.
  YAPILMASI GEREKEN SAĞLIK KONTROLLERİ
  Göz Muayenesi: ROP yani prematürelik retinopatisinin gelişip gelişmediğinin tesbiti için bir göz doktorunun muayene etmesi şarttır. İlk kontrol bebek doğduktan sonraki 4-6 hafta aralığında yapılmalıdır. Erken teşhiste tedavisi olan bu göz rahatsızlığı geç teşhis edilirse körlüğe kadar varabilen sonuçlara ulaşabilmektedir. Sürekli ya da ara sıra ortaya çıkan şaşılıkta ise 3. aydan sonra ayrıntılı göz muayenesi yapılmalıdır. İlkokula başlamadan önce görme keskinliği muayenesi yapılması gerekir.

  Fizik muayene: Prematüre bebeğinizi çocuk doktorunuzun dışında bir de fizik tedavi uzmanı doktorun muayene etmesi çok faydalı olacaktır. Spastisite, refleks canlılığı ve bunun gibi motor gelişimi etkileyebilecek sorunlar erken teşhis edilirse tedavileri fizik tedaviyle yapılmaktadır. Bebeğiniz en az 1 veya 2 aylık olunca bu kontrolden geçmesinde çok büyük fayda bulunmaktadır. Özellikle 1. ve 2. grup prematüre bebekler ile nörolojik sorunlar yaşayan bebeklerin fizik tedavi uzmanı doktorların gözetiminde olması gerekmektedir.  Nörolojik Muayene: Prematüre bebekler ile nörolojik sorunlar yaşayan bebeklerin pediatrik nörolog muayenesinden geçmesi gerekir. Bir sorun olmasa dahi bir müddet nörolojik muayeneler yaptırılmalıdır. Özellikle yoğun bakımda sarılık, havale veya beyin kanaması geçiren bebeklerde nörolojik muayene şarttır. Bu tip sorunlar yaşanmamış olsa bile çocuğun en azından ilk 1.5 yaşta, çocuk nöroloğunun takibinde olmasının zararı olmayacağı gibi, pek çok faydası dokunacaktır.Bu konuda anne-babaların gözünden önemli olabilen bazı detaylar kaçabilmektedir.

  İşitme Muayenesi: Doğum ağırlıkları 1500 gramın altında olan bütün bebeklerin işitmeleri dikkatli değerlendirilmelidir. Bunun dışında ailede sağırlık öyküsü varsa, bebek menenjit (beyin zarı iltihabı) veya hiperbilirübinemi (sarılık) nedeniyle kan değişimi geçirmişse, zor ve uzun sürmüş doğumla doğmuşsa, rahim içi enfeksiyon öyküsü varsa işitme muayenesi mutlaka yapılmalıdır. İşitme muayenesinin bebek üç aylık olmadan yapılması önerilmektedir. Bu tip işitme muayeneleri yine üniversite hastahanelerinin odyoloji servislerinde yapılmaktadır).

  Bunların yanında eğer bebeğinizde gelişen başka sağlık sorunları varsa (kalp, akciğer, sindirim sistemi vs.) bu konularda da çocuk doktorunuzun sizi yönlendireceği uzman doktorlara gitmeniz gerekecektir.

  Başvurulan Kaynak: Prof.Dr. Zeynep İnceProf.Dr. Asuman Çoban


  Paylaş
  En önemli doktor kontrolleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vaktinden çok erken doğan bebekler prematüre bebekler denir. Bu bebekler gelişimleri konusunda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını öğrenmek için doktor kontrolleri gerekmektedir. 3. 3
  Yeni doğan prematüre bebeklerin doktor kontrolünde olması gerekir ilk bir aydan sonra her ay kontrol edilmeli bebekler.bebek doğduktan sonra ilk doktor kontrolü ne zamandır