Doğum Kadın ve Premature Bebekler Forumundan Premature Bebekler Özenle beslenmeleri gerekiyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Premature Bebekler Özenle beslenmeleri gerekiyor

  Reklam
  Özenle beslenmeleri gerekiyor
  Prematüre bebeklerin hastane ve evde bakım sürecindeki beslenmesi yalnızca besin gereksinimlerinin karşılanması anlamını taşımıyor. Bu dönemdeki beslenmesi çocuğun tüm yaşamını etkiliyor. Beslenme yoluyla beyin, bağırsak ve hormonal fonksiyonların gelişimi etkilediği gibi dengeli beslenme ve yeterli büyüme erişkin yaşlarda şişmanlık, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi pek çok sağlık sorunun oluşumunu da engelleyebiliyor, işte bu nedenle doğru ve zamanında beslemek çok önemli. Ancak prematürelerde mide ve bağırsakların olgunlaşmasını tam tamamlamamış olması nedeniyle emme ve yutma sorunları, besin emilim düşüklüğü, sindirimin yavaş ve bağırsak hareketlerinin düzensiz olması sık görülen sorunların başında geliyor. Bunun yanı-sıra bu bebeklerde yoğun sağlık sorunlarının varlığı ağızdan beslenmeyi güçleştiriyor. Bütün bu etkenler doğumdan sonra beslenme ve kilo almasını yavaşlatıyor. Oysa bu bebeklerin açıklarını kapatmak ve akranlarını yakalamak için normalden daha yüksek kalori ve protein almaya ihtiyaçları var. işte bu yüzden eve gönderilen bebeğin uygun bir ortamda, beslenme konusunda eğitim almış annenin ve uzmanların kontrolüne ihtiyacı doğuyor.
  Prematüre bebeklerin mümkün olduğunca kendi annesinin sütüyle beslenmesi gerekiyor. Çünkü erken doğum yapan annenin sütü, zamanında doğum yapmış annenin sütünden farklı. Bu annelerin sütünde kendi bebeğinin ihtiyaç duyduğu total nitrojen, protein, sodyum, klor, magnezyum, demir, bakır, çinko verirken laktasyon dönemde de daha yüksek IgA içeriyor. Ancak doğum ağırlığı 1800 gramdan küçük olan bebeklere verilecek anne sütünün özel bir katkı maddesi ile (eoprotin) güçlendirilmesi gerekebiliyor. Uzmanlar bebek 1 yaşına gelene dek mümkünse anne sütüyle beslenmesinin yararlı olduğunu vurguluyorlar. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda prematüreler için üretilmiş daha yüksek kalori ve protein içeren formül mamalar kullanılabiliyor. Ayrıca bu bebeklerin vitamin ihtiyaçları da akranlarına göre daha farklı olduğu için yağda çözünen vitaminler ve folik asit takviyesi yapılıyor. Demir ihtiyacını karşılamak için de 2 aydan sonra koruyucu dozda demir kullanıyor.


  Paylaş
  Premature Bebekler Özenle beslenmeleri gerekiyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Prematüre bebekler gelişimlerini tam anlamıyla gerçekleştirmedikleri için doğumdan sonraki beslenmeleri büyük önem taşımaktadır. Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekir. 3. 3
  Gününden önce dogan bebeklere prematüre bebek denir.Bunların bakımı çok zordur özenli bakılmaları gerekir.