El Sanatları ve Oya modelleri El Sanatları Forumundan Alüminyum Rölye Görüntülü Harika Çalışmalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Alüminyum Rölye Görüntülü Harika Çalışmalar

  Reklam

  Alüminyum Rölye Görüntülü Harika Çalışmalar
  Rölyef yapmak çok basit bir okadarda güzel. Bayılıyorum yapmaya aklınıza ne gelirse tablodan peçeteliğe tepsiden şekerlige.Geçenlerde atmaya kıyamadığım bir cukulata kutum vardı. Normal fmutfak folyasını buruşturup açtım kapladım kutuyu üst ortaya siyah kumaş yapıştırdım en üstede Alüminyum folyodan aşagıdaki çiçek motifi işledim. En üste de bir vernik.Oldumu bir güzel gümüş şekerlik görünümü.Maalesef fotografını atamıyorum. Neyse netten alıntı foyayı vereyim belki sizde yaparsınız çok kolay çok zevkli bacılar.Hadi kolay gelsin.

  Gerekli malzemeler:

  * Alüminyum folyo, mm.si kalın tablo yapmak için satılanlardan alınmalı. (Not kırtasiyelerde bulabilirsiniz.Şu an mm.sini hatırlamıyorum. Bendeki malzeme 2001 yılından kalma.
  * Kabartmasını çalışacağımız desenin/resmin fotokopisi


  * Seloteyp veya kağıt bant
  * Bir tarak

  * İnce mutfakta kullandığımız alüminyum folyo,
  * Uhu (sıvı yapıştırıcı)
  * Kabartma işlemini yapmak için gereken ucu toparlak kalem şeklindeki malzeme kırtasiyelerde set olarak satılıyor. O şekilde de alabilirsiniz. Ancak ben kendi kullandıklarımı yazayım.
  * Ucu sivri, iç kısmı bitmiş bir pilot kalem. İçinde az bir şey mürekkep varsa mutlaka siyah pilot kalem olmalı. Bu özellikle tık tıklama ve kenar çizgileri belirlerken kullanılıyor
  * Ucu yuvarlaklaşmış bir kaç kurşun kalem. Eğer ucu sivri ise bunu gazeteye sürterek uç kısmını yuvarlaklaştırabilirsiniz. Buyurun gazete karalamaya....


  * Bir tane daktilo kalem silgisi. Yoksa yazmayan tükenmez kalem


  * Bir tane sarı vileda mutfak bezi


  * Bir plaka kalın karton


  * Silikon tabancası ve silikon yoksa mum eritin oda yoksa alçı


  * Rapido mürekkebi


  * Sprey vernik
  Çalışacağınız resmi seçin ya da benim yapacağım resmi de kullanabilirsiniz. Ama el alışkanlığı için önce küçük bir desen çalışılmasında fayda vardır. Gerekli malzemeleri alın. Son üç malzeme folyo çalışmamız bittiğinde kullanılacaktır.


  Evet bir gemi deseni çalışalım. Peki nereye çalışalım. Çatlamış, kenar kısmı hafifçe kırılmış veya rengi bozulmuş ama bir türlü atamadığımız cam-porselen pasta-servis tabağının içine. Unutmayın desen o tabağın içine sığacak büyüklükte olmalı.  Desenden biraz büyük kestiğim folyonun üstüne fotokopiyi kağıt bant ile uç kısımlarından yapıştırdım. Niye bantladım? Çünkü deseni ince uçlu tükenmez kalem ile folyoya geçirirken kaydırma yapmayayım diye. Kalem de ne pilot kalem kadar sivri ne de ucu yuvarlak tükenmez kalem olacak. Sivri olursa deler, yuvarlak olursa desen çizgisi yayılır. Hele hele kurşun kalem kullanmayın çizerken bastıracağınızdan ucu kısa sürede kalınlaşır.


  Yapılabilecek yanlış bir çizimin ya da kaydırmanın folyo üzerinde düzeltme olanağı yok. Onun için dikkatli bir şekilde desenin aktarılması gerekir.

  Aslında fotokopinin kenarlarındaki fazlalıkları kesseydim desenin folyonun üstüne tam oturmuş şeklini görebilirdik.  Birde kabartma işlemine geçmeden folyonun önünü arkasını karıştırmamak için ön yüzeyde bir kenara adınızı yazın. Bu gerekli niye derseniz bu gemi deseninde karışma olmaz ama bazı aynı şekli içeren desenlerde ön arka tarafın karıştırıldığı ve hatalı kabartma yapılabildiği oldu. Daha sonra o yazılı kısımlar işlem bittiğinde kesilip atılacak.

  Deseni folyoya aktarırken çizimin arkadan görünüşü.  Desenin tümünü çizdim. Yaklaşık bir saatimi aldı. Küçük falan derken gene bayağı ayrıntılı ve ufak bir örnek seçmişim.


  Yarın kabartma işleminde görüşürüz. Yazının devamı bu sayfanın altında olacak.


  Bir gün önce hazırladığım deseni kabartma işlemine başladım ama size ilk etabı göstermek için onun ebatları çok küçük geldi. Onun için şu çiçeği çizdim. İlk etabı onunla göstereyim.


  Bir köşesine ÖN diye yazdım. Kabartma işlemi sırasında ön-arka karıştırmayayım diye.  Önce tık tıklama (noktalama) işlemini yaptım.  Tık tıklamaya başlamadan önce masaya zarar vermemek için hazırladığımız kartonumuzu (duralit de olabilir) işimizin altına koymalıyız. Özenle sıkılmadan bu tık tıklama işlemini yapmalıyız. Yorulunca veya sıkılınca mutlaka bir beş dakika dinlenin. Yoksa insan baştan savma iş yapmaya başlıyor. Tecrübe ile sabit. Alıntı

  not uygulamak isteyen kardeşime daha basit bir şekildede anlatabilirim
  .
  Paylaş
  Alüminyum Rölye Görüntülü Harika Çalışmalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
 3. 3

 4. 4

 5. 5
  Ne mutlu bana ki güzel ve beni mutlu eden hobilerim var. 6. 6

 7. 7

 8. 8

 9. 9

 10. 10
  Folyadan Ayna Nasıl Yapılır/ Resimli Anlatım

 11. 11

  Cevap: Alüminyum Rölye Görüntülü Harika Çalışmalar

  Folyolu Kuran-ı Kerim
  Muminem Cevap: Alüminyum Rölye Görüntülü Harika Çalışmalar

 12. 12
  Kayıtsız Üye
  Boyayabiliyor muyuz Acaba? Hangi boyayla boyayabiliriz? 13. 13
  Kayıtsız Üye
  Ben proje ödevi için maket yapacağım da
  Elmalı sikkelerin maketini bana yardımcı olur musunuz?? 14. 14
  Kayıtsız Üye
  Yazinizda mutfak alimunyum folyosu demistiniz ama cizereken cabuk yirtiliyoralüminyum folyo kabartma desenleri,  alüminyum rölyef desenleri,  alüminyum kabartma desenleri,  alüminyum folyo kabartma,  alüminyum folyo kabartma desenleri örnekleri,  alüminyum folyo kabartma malzemeleri nerede satılır,  alüminyum folyo kabartma malzemeleri