El Sanatları ve Oya modelleri El Sanatları Forumundan İğne oyası file ve dolgu yapılışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İğne oyası file ve dolgu yapılışı

  Reklam
  İğne oyası file ve dolgu yapılışı

  İğne oyası file ve dolgu yapılışı ile ilgili resimler


  File yapılışı
  Başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum, ben iğne oyasını soldan sağa doğru yapıyorum örneğe buna göre bakarsanız daha iyi anlarsınız.
  Bütün örneklerimde kullandığım gibi bu örnekte de 50 numara polyester ip kullandım yani klasik havlu ipi başka bir ip kullanmadığımı özellikle belirtmek istiyorum bunu çok soran arkadaşlar var diğer pamuk ipleri yada başka numara kullanmıyorum sadece 50 numara polyester ip .
  Önce barmağımıza dolayarak bir düğüm yapıyoruz.
  Parmak üzerinde düğüm yapılışına ayrıntılı olarak burdan bakabilirsiniz.
  Önce bir göz yapıyoruz.


  Prmağımızdan çıkartıp alttaki iğnesi olmayan boş ipi çekerek bu şekle getiriyoruz.  Daha sonra bu gözün üzerine iki göz yapıyoruz soldan sağa doğru resimde gördüğünüz gibi alttaki göz üçgen şeklini alıyor iki gözü yaptıkdan sonra yaptığımızı ters çeviriyoruz yine soldan sağa doğru yapmaya devam ediyoruz .
  İlk gözün ortasına deyilde köşesine gelecek şekilde yani köşe olacak şekilde düğüm yapıyoruz
  Yine aynı gözün diğer köşesine yani köşe olacak şekilde bir düğüm daha yapıyoruz alttaki göz kare şeklini alıyor .


  Bir zürafa yaparak karşıya geçiyoruz .
  Yine bunuda baştaki göz gibi iki köşeden düğüm yapıyoruz alttaki göz kare şeklini alıyor.
  Yine yaptığımızı ters çeviriyoruz aynı yukarda anlattığım gibi ortasına diyil köşe olacak şekilde düğüm yapıyoruz  Yine aynı gözün diğer köşesine düğüm yaparak alttaki gözün kare şekline gelmesini sağlıyoruz.  Zürafa yaparak son göze kadar geliyoruz zürafaları yaparken alttaki gözün tam ortasından düğüm yapıyoruz.
  Son göze gelince yine örneği çeviriyoruz yukarıda anlattıklarımı aynen yapıyoruz her sıra sonunda örneği çevirerek yukarıda anlattıklarımı tekrarlıyoruz her sırada aradaki zürafalar artıyor .  Bu işlemleri tekrarladıkça örmeğimiz büyüyor istediğiniz sayıya gelenekadar yapabilirsiniz ben örnek göstermek için küçücük bir parça yaptım siz yapacağınız parçanın boyutuna gelenekadar devam etmelisiniz mesela gümüşlük parçası yapıyorsunuz gümüşlük parçası boyuna gelenekadar büyütüyorsunuz istediğiniz boyuta gelince gözler bitenekadar eksiltiyorsunuz.


  Eksiltmeye ilk başlarken yine köşe olacak şekilde düğüm yapıyoruz ama çizerek belirttiğim yerde göz yapmıyoruz


  Aynen yukardakigibi alttaki gözlerin ortalarına düğüm yaparak zürafa yapmaya devam ediyoruz


  Herseferinde sıra bitince örneği çeviriyoruz soldan sağa doğru devam ediyoruz fakat ilk eksiltmeye başladığımız zamangibi alttaki göze köşe olacak şekilde batmıyoruz aynen zürafa yaparken yaptığımız gibi direk gözün ortasına batıyoruz.


  Bu işlemi yapmaya devam ediyoruz gözler gittikçe bitiyor son gözede düğümü yapınca ipimizi keziyoruz.


  Örneğinize göre etrafına herhangibir kenar örneği yapabilirsiniz ben örnek olarak fare dişi yaparak gösterdim.


  Fare dişinin yapılışını daha önce gösterdiğim için burda ayrıntılı göstermedim .  Dolgu yapılışı
  Burda sizlere dolgu yapılışının ana tekniğini göstermeye çalışıcam
  Yani örnekte yaptığım çiçeği öyle aklımdan yaptım sayılarının önemi yok yaptığım düzgün bir örnek deyil önemli olan dolgu yapılış yöntemi yapılış yöntemini iyi öğrenmelisiniz.


  Örneğinize göre gözleri sayarak arkadan düğüm yapıyoruz ben 3. göze düğüm yaparak başladım  Düğümü yaptıktan sonra düz tarafını çeviriyoruz.
  Burda iki göze dolgu yapıcaz .
  Bir ilmeğin altından iğne yi geçiriyoruz


  İğneyi çekiyoruz ip bir ilmeğin altından geçmiş oluyor .


  İkinci geçirmemizde dikkat etmemiz gereken kısım önceki sefer ip alttan geçtiği yerde bu sefer üstten geçmesi gerekiyor .


  İğneyi çektiyoruz resme dikkat edin 1. ip ortadaki ilmeğin altından geçmiş 2. ip üstünden geçmiş 3. geçiştede aynı 1. geçişte yaptığımız gibi iğneyi ordadaki ilmeğin altındn geçiriyoruz yani herseferinde bir öncekinin zıttını yapıyoruz.


  Bu şekilde gözler iyice dolanakadar doldurabilirsiniz ama kaçkere doldurdunuzu unutmamalısınız diğerlerinide aynı sayıda doldurmalısınız .

  Ben 6 tane doldurdum .


  Bu btince diğer gözü doldurmak için iğnemizi alttan gecirerek diğer göze geçiyoruz .


  Bunuda aynı yukarıdakigibi dolduruyoruz .


  Buda dolunca yine aynı şekilde iğneyi alttan geçirerek diğer göze geçioruz iğneyi alttan geçirmemizin sebebi geçiş iplerinin görünmemesi .  Bu şekilde 4 sıra çıktım Çiçeğin sapını oluşturdum, bu dolgu işinin örnek çıkarma şekli aslında etamin yapılışına çok benziyor etamin yapmasını bilen arkadaşlar örnek çıkarma şeklini çokkolay yapabiliceklerini düşünüyorum .

  Burayakadar dolgu yapma şeklini gösterdim, burayakarar güzel bir şekilde yapabildiyseniz dolgu yapmayı öğrenmişsinizdir ,bundan sonraki gösterdiğim resimlerde örnek çıkarma şeklidir yani etamin yaparken nasıl sayarak kareleri dolduruyoruz bundada aynen öyle sayarak gözleri doldurucaz elimde bir örnek yoktu bende aklımdan uydurma bir çiçek yapmaya çalıştım .


  Burda 4 gözü dolduruyorum


  Buradada doldurma işi bitince diğer göze alttan geçiş yapıyoruz.

  Busefer 3 tane doldurdum .


  Bu sefer 2 tane doldurdum .


  Burda ipimi kesip ilk başlarken yaptığım düğüm gibi arkadan düğüm yaparak başladım ama düğümü gizleyabileçeğiniz şekilde yapmalısınız  Tek göz doldururken iğneyi hep ilmeğin altından geçirmelisiniz .

  Sonuçta çirkin çiçeğim bitmiş bulunuyor İnternetten dolgu örneği çıkara bilmemiz için sayılarını çok net görebilmemiz gerekiyor bana göre netteki dolgu örneklerini çıkarmak biraz zor çünkü tam net sayılmıyor eğer çok yakından sayıla bilecek şekilde resm çekilmişse olabilir ama şu anakadar gördüklerimden hiç birini sayamadım
  Umarım anlamışsınızdır elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım İnşallah işinize yarar yapan arkadaşlara kolay gelsin.

  ışı  Paylaş
  İğne oyası file ve dolgu yapılışı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  File yapılışını iğne işlemesini bilenler rahatlıkla yaptıkları bir işlemedir. Fakat filenin arasında dolgu iğne işlemesi yapma düşüncesi de oldukça sıra dışı bir modeldir. 3. 3
  iğne oyasından yapılan herşey güzel oyalar,takılar,salon takımları vs fazlalaştırmak mümkünen güzel iğne oyalarını biz yapıyoruz,  iğne,  igne oyasi fiyonk modeli yapilisi goster,  iğne oyası broş örnekleri ve yapılışları,  igne oyasından gül,  iğne oyası içi dolgu tekniği,  İğneden File Yapilisi