Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan Dünya tarihinde çağ açıp çağ kapatan İstanbul'un fethi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dünya tarihinde çağ açıp çağ kapatan İstanbul'un fethi

  Reklam
  Dünya tarihinde çağ açıp çağ kapatan İstanbul'un fethi


  Müslüman Türk Milleti'nin tarihine altın harflerle yazılan en önemli olaylardan ve kazanılan savaşlardan birisi şüphesiz ki çağ değişimine vesile olan İstanbul'un 29 Mayıs 1453 yılında Türkler tarafından fethedilmesidir. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerine gelinceye kadar, Emeviler, Abbasiler ve Osmanlılar tarafından defalarca kuşatılmış, seferler dözenlenmiş ancak bir türlü fetholunamamıştı. Çünkü Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.):

  "İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden asker ne güzel askerdir"

  buyurmuştur.
  Ulu Devletin kurucusunun da vasiyetini yerine getirmek girekiyordu:
  "İstanbul'u aç, gülzar eyle millete" diyordu Osman Gazi hazretleri.
  Bu mucizevî müjdeye erişmek, her Müslüman komutanının en büyük idealiydi. Ancak, bu Peygamber müjdesine cihan Padişahı, genç Fatih nail olabilecekti.
  Genç Fatih İstanbul'u alma kararını şöyle açıkladı: "Ey yaşlı fedakârlar ve yiğit gençler! İstanbul Bizans'ın elinde kaldığı sürece Bizans'ın oyunları bitmeyecek, devletimiz güven içinde olmayacaktır. Bunun için İstanbul kesinlikle topraklarımıza katımalıdır. İnançlı askerlerimiz, güçlü silahlarımız, bol miktarda paramız; zengin hazinemiz vardır. Mutlaka İstanbul'u alacağız. Hiçbir engel bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Ben bu kutlu seferde ordumun başında ve sizlerle birlikte olacağım".
  Devrinin ünlü alimlerinden olan Molla Gürani, Molla Hüsrev ve Akşemseddin gibi ilim adamlarından aldığı ilim ve feyz ışığı ile İstanbul'u alıp Osmanlı'ya başkent yapmaya karar veren 22 yaşındaki genç Fatih; Fetih için dev toplar döktürmüş, Bizans'a boğazdan gelecek yardımı kesmek için Rumeli Hisarını yaptırmış, gemilerini Dolmabahçe sırtlarından kızaklarla Haliç'e indirmiş surların altına tüneller açtırmıştır.
  Kuşatma sırasındaki zorluklardan dolayı fetihten vazgeçelim diyenlere Genç Fatih: "Ya ben İstanbul'u alırım, ya İstanbul beni" diyerek bu uğurda başını koyduğunu haykırıyordu.
  İstanbul ve boğazlar stratejik açıdan Asya ile Avrupa arasında çok önemli bir pozisyona sahipti. Bu nedenle jeostratejik yapısı çok önemliydi.
  Fetih için gerekli hazırlıklar tamamlandı. 6 Nisan 1453 Cuma günü namaz kılındıktan sonra dualarla ve tekbir sesleriyle İstanbul karadan ve denizden kuşatıldı. İstanbul semaları; tekbir sesleriyle inliyordu. Bütün kumandanları, tuğlu vezirler, tolgalı askerler, her bir nefer canla başla çalışıyordu. Aksakallı ve nur yüzlü Akşemseddin hazretleri gece-gündüz fethin müyesser olması için dua ediyor, topların gülleleri surlarda gedikler açıyor, tekbir ve Allah sedaları İstanbul semalarını çınlatıyordu. Surlardaki delik ve gedikler çoğalmaya, Bizans sallanmaya başlamıştı. Bu arada şehit olanlar, yaralanan gaziler ve surlara tırmanmaya çalışan kahraman askerler büyük bir imanla bıkmadan usanmadan kahramanca saldırıyorlardı. Mehter marşları, tekbirler kuşatma süresince askerin moralini ve fetih ümidini yükseltiyordu.
  Allah yoluna cenk edelim.
  Şan alalım şan!
  Kur'an'da zafer vadediyor
  Hafreti Yezdan!
  Nihayet 53 günlük yoğun kara ve deniz saldırısından sonra 29 Mayıs 1453 sabahı tanyeri ağarırken Ezan-ı Muhammedî okundu. Namazdan sonra okunan Feth sûresi huşû içinde dinlendi ve dualar yapılarak yüce Allah'tan Fetih niyazında bulunulduktan sonra son hücûm emri verildi. Osmanlı ordusu Allah Allah sedaları, tekbir sesleri ve Mehter Marşları desteğinde son kez büyük saldırıya geçti. Bizans surları delik deşik oldu. Ulubatlı Hasan sancağı surlara dikti ve şehit oldu. Bizans düştü ve Fetih Türk hükümdarı genç Fatih'e nasip oldu.
  Bu fetihle İstanbul, bir daha el değiştirmemek ve ebediyyen Türk yurdu olarak kalmak üzere Osmanlıların eline geçmiş oldu.
  Fatih, Hristiyanlara hiç ummadıkları imtiyazlar ve haklar verdi. Herkesin canı, malı ve ırzı emniyet altına alındı. Yayınladığı fermanlarla gayri müslim tebaayı koruması altına aldı. Türk'ün girdiği yerde İslâm adaletini nasıl tatbik ettiğini gösterebildi. Çünkü bu zafer hakkın ve adaletin zaferiydi.
  "O ne güzel komutan" şerefine nail olan genç Fatih, tekbir sesleriyle İstanbul'a girdi. Doğruca Ayasofya'ya giderek şükran secdesine kapandı. Fetih müjdesi olarak da Ayasofya'yı camiye çevirtti.
  Genç Fatih, hemen İstanbul'un imarı çalışmalarını başlattı. İstanbul'u ilim ve ticaret merkezi haline getirdi. İstanbul'un fethiyle bir çağ-kapatılmış vepyeni bir çağ açılmıştı.
  Salat ve selam olsun asırlar öncesinden fetih müjdesini veren o yüce Peygamber Hz. Muhammed'e (s.a.s.)'e.
  Selam olsun İstanbul'un fethi vasiyetini veren Türklüğün gururu, Osmanlı'nın kurucusu Osman Gaziye!
  Selam olsun, şanlı Fatih ve kahraman ordusuna!
  Selam olsun, Ulubatlı Hasan ve bütün şehitlerimize!
  İstanbul'un fatihi, Fatih Sultan Mehmet Han ve onun askerlerinin ruhuna ve tüm şehitlerimize Fatihalar okumanızı diliyorum. Allah bizi hiçbir zaman bu güzel şehrimizden ayırmasın ve aziz şehitlerimizin ruhu şâd olsun.


  Milletimize kutlu olsun.

  FATİH'İN İSTANBUL'U

  Canlanır gözlerimde onun yarını dünü
  Bin dört yüz elli üçte başlattığı düğünü
  Gemileri karadan nasıl yüzdürdüğünü
  Haliç'in sularına inip süzüldüğünü

  Fatih'in beyaz atı şahlanırken surlardan
  Dalga dalga tekbirler boğazın sularından
  Muhammed'in ordusu Allah dostu kullardan
  Gelmişti akın akın Kabe'nin yollarından

  Hayalimde canlanır camiler gibi duran
  Dikilirler karşımda Fatih'le Koca Sinan
  Doğrulmuş türbesinden işte Sultan Süleyman
  Bizans'ın hisarları yanıyor duman duman

  Sular mı yanıyordu yoksa gökte bulutlar
  Kerpiçten duvar gibi yıkılıyorken surlar
  Karadan yol alırken yelkensiz kadırgalar
  Şehitlik rütbesinde Ulubatlı Hasanlar

  Gece şavkı vurmuştu mehtabına boğazın
  Ezanı Muhammed'le kükredi yedi dağın
  Fatih'in arkasında o meçhul orduların
  Günahlar, yanıyordu boğazında suların

  Daha yaşı yirmi bir, bu şanlı padişahın
  Bütün gözler Fatih'in üstündeydi cihanın
  Minare boyu toplar bu gencecik dehanın
  Göklere ağıyordu tekbiri yedi dağın

  Muhteşem dedikleri orduları Bizans'ın
  Kasırgada çöp gibi savrulup gidiyordu
  Cihanda beş kıtayı titretirken bu ordu
  Olamaz böyle bir şey bu bir rüya diyordu

  Yeni bir gün doğmuştu İstanbul'un üstüne
  Bir şeyler söylüyordu Akşemseddin Fatih'e
  Göklere perde perde tekbirler yükselirken
  Fatih'in orduları yedi koldan girerken

  Şimdi yedi tepeden ezanlar okunuyor
  Boğazın billur suyu kevser olmuş akıyor
  Dünya bu şahesere gıpta ile bakıyor
  Dost yüzleri güldürüp, düşmanları yakıyor

  Nasip oldu bu fetih işte mübarek kula
  Yürekten sevdalıyım vurgunum İstanbul'a
  Artık mutlu İstanbul camiler dolu dolu
  Beş kıtanın incisi Fatih'in İstanbul'u


  Muharrem DEMİRBAŞ


  Paylaş
  Dünya tarihinde çağ açıp çağ kapatan İstanbul'un fethi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Muhammed'in İstanbul'un fethi ile alakalı hadisi çağ atlatacak ve beraberinde bir çok olumlu gelişmeleri getirecek öneme sahipti. Bu nedenle İslam Devletlerinin çoğu İstanbul'u kuşatmak amacıyla fetihler yapmışlardır.çağ açıp kapatan olaylar,  çağları açıp kapatan olaylar,  çağ açıp kapatan olaylar nelerdir,  çağları açıp kapatan olaylar nelerdir,  çağ açıp çağ kapatan olaylar,  çağları açıp kapatan olaylar nedir kısa,  çağı açıp kapatan olayların özeti