Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan Osmanlı tarihi - Osmanlı çeşmeleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Osmanlı tarihi - Osmanlı çeşmeleri

  Reklam
  Osmanlı tarihi - Osmanlı çeşmeleri

  osmanlı dönemine ait ceşmeler
  Osmanlı Öncesi İstanbul'da Su Tesisleri
  İstanbul'un bilinen en eski su tesisleri: Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenmektedir. Sahip oldukları kentlerde su tesislerine büyük önem veren Romalılar, Antik Byzantion / Konstantinopolis / İstanbul'da da geniş bir su şebekesi kurmuşlar; kendilerinden önceki uygarlıklarda olduğu gibi şehre anıtsallık ve hareket kazandıran çok katlı, sütunlu ve heykellerle süslü nympheumlara, hamamlara, evlere, saraylara su getiren yapıları inşaa etmişlerdir. Vitruvius, roma dönemi mimarlığı yapı tipleri ve inşaa tekniklerini anlattığı on kitaptan oluşan De Architecture adlı eserinin VIII. Kitabında Roma'daki su yapılarını (sukemerleri, kuyular, sarnıçlar, suterazileri), IX. ve X. Kitaplarda da su aletlerini (su saati, su orgu, su basma makinaları, su çarkı, su değirmeni, Ctesibius pompası) anlatırken Roma dönemi maksemlerinin, suyollarının, kanalların, büyük su toplama havuzlarının tanımlarını vermektedir.
  Roma dönemi ile ilgili bilgi veren yayınlardan, şehre uzak kaynaklardan kanallarla taşınıp getirilen suların, yüksek yerlerdeki su toplama havuzlarında ve taksimlerde toplanarak ve kanallarla sarnıçlara, evlere ve çeşmelere dağıtıldığı anlaşılmaktadır. Strzygowski ve Forchheimer, İstanbul'un Bizans dönemi su yapılarını anlattıkları Die Byzantinischen Wasserbehalter von Konstantinopel (1893) adlı kitapta, Belgrad Ormanları'ndaki bendlerde toplanan suların bir boru hattı ile buradan alınıp Haliç'e akan iki derenin oluşturduğu vadiler üzerinden sukemerleri yoluyla taşınarak şehir sularında Eğrikapı'ya kadar geldiğini, buradan kente dağıtılmak üzere üç ayrı semtteki (Atpazarı, Yenibahçe, Ayasofya) taksimlere ulaştığını belirtmektedirler.


  Aşağıda yer alan çeşmeleri detaylı olarak görebilmek için resimlere tıklayınız.


  harunyahya  Paylaş
  Osmanlı tarihi - Osmanlı çeşmeleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Osmanlıda insanlara yararının dokunacağı herhangi bir eser yaptırmanın amacı öldükten sonra bile bu eseler kullanıldıkça sevap hanesine sevap yazılmasına önem verilmesidir. Bu nedenle Osmanlı Devleti'nde kadın veya erkek durumu iyi olan kişilerin Türkiye ve bir çok ülkede eser bırakmalarının en önemli nedenidir.osmanlı çeşmeleri kitap,  osmanlı dönemi istanbul çeşmeleri