Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan Osmanlı mimarisi ve iç dekorasyonu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Osmanlı mimarisi ve iç dekorasyonu

  Reklam
  osmanlı mimarisi
  osmanlı mimarisi iç dekorasyon


  Osmanlı mimarisi basit, kullanışlı, ince, zarif, vakur ve heybetlidir. Muhteşem saray tipi XIX.asırda Batı'dan gelerek girmiştir. Bununla beraber Allah adına yapılan camiler tamamen abidevidir. Camiler çevreleri bir sürü sosyal müessese ile örülür ve bir "külliye" teşkil ederler.
  Osmanlılar fevkalâde imarcıdır. Yapıları kendi medeniyetine ait olmasa bile ihtimamla korur. İmar görülmediği hiçbir imparatorluk köşesi yoktur. Dişinden tırnağından arttıran mütevazı mahalle zenginleri bile, bir mescid yaptıramadığı takdirde bir çeşme yaptırır veya bir mektep tamir ettirir. Toplum anlayışı fevkalâde güçlüdür. Kendilerinden sonraki nesiller içinde şefkat fikri çok gelişmiştir.
  Mimar Sinan'ın dünya tarihinin en büyük mimarlarından biri belki birincisi olduğunda ittifak vardır. Bir asır yaşayan ve son yarım asrını mimarbaşı olarak geçiren Sinan şu eserleri yapmıştır. 81 cami, 50 mescid, 55 medrese,19 türbe, 14 imaret, 3 hastahane, 7 su bendi (baraj), 8 köprü, 16 kervansaray, 33 saray, 32 hamam, 6 mahzen, 7 d'arulkurrâ. Bu 441 eser bütün imparatorluğa dağılmıştır.
  Camiler
  Osmanlı her çeşit yapı yapmıştır. Fakat en önemlileri şüphesiz camilerdir. Cami bir şehirde merkez teşkil ediyor ve pek çeşitli binalar etrafını çevirerek bir kültür sitesi halini alıyordu. Bunlara "Selâtin Camii" deniliyordu. Başta padişahlar olmak üzere hânedan mensuplarının yaptırdıkları daha çok bu şekildeydi.
  Camilerde zarif, sade, fakat süzülmüş bir zevk mahsulü olan çini, mermer, tahta veya sıva üzerine nakış gibi süslemeler vardı.

  Aşağıda yer alan mekanları detaylı olarak görebilmek için resimlere tıklayınız.

  Topkapı Sarayı, İkinci Avlu Girişi (Bab-us Selam)

  Topkapı Sarayı,
  Harem

  Topkapı Sarayı,
  Yemiş Odası

  Topkapı Sarayı,
  Harem Vitrayları

  Topkapı Sarayı, Akağalar Kapısından Arz Odasına Geçiş

  Topkapı Sarayı,
  Bağdat Köşkü

  Dolmabahçe Sarayı,
  Kristal Salon

  Beylerbeyi Sarayı,
  Mavi Salon


  harunyahya  Paylaş
  Osmanlı mimarisi ve iç dekorasyonu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Osmanlı Devleti, herhangi bir mimari eser inşa edeceği zaman sadece fayda amaçlı değil, insanlara yararı dokunması kadar güzelliği ve ihtişamıyla da dikkat çekmesini ön planda tutarak bir çok eser yapmışlardır.osmanlı evleri iç dekorasyon,  osmanlı evleri iç mimarisi,  osmanlı benzer dekarasyonları,  osmanlı saray dekorasyonları,  osmanlı saray dekorasyon,  eski osmanlı evleri ic dekorasyon,  osmanli saray dekarasyonlari