Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan IV. Mehmet'in Annesi Turhan Hatice Sultan Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  IV. Mehmet'in Annesi Turhan Hatice Sultan

  Reklam
  IV. Mehmet'in Annesi Turhan Hatice Sultan

  Turhan Hatice Sultan.jpg

  Turhan Hatice Sultan ( 1627-1682) Valide Sultan, Sultan I. İbrahim'in eşi Sultan IV. Mehmet'in annesidir.

  Rus asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Nadya idi. 12 yaşlarında iken Kırım Tatarları'nın eline esir düştü ve İstanbul'a getirilerek saraya verildi. Oğlu IV. Mehmet 1648 yılında 6 yaşındayken tahta geçince Valide Sultan oldu. Ancak kayınvalidesi eski Valide Sultan Kösem Sultan halen hayattaydı ve devlet işlerinde etkili olmaya devam ediyordu. Turhan Sultan'la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 yıl sürdü ve Kösem Sultan'ın bir gece dairesinin basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Turhan Sultan toplam 34 yıl Valide Sultanlık yaparak Osmanlı tarihinin en uzun süreli Valide Sultan'ı oldu. Bu dönemde Köprülü ailesinden sadrazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların devlet siyasetindeki etkileri azaldı.

  Turhan Sultan 1597'de Sultan III. Mehmet'in annesi Valide Safiye Sultan'ın emriyle yapımına başlanan fakat yarım kalan İstanbul Yeni Camii'ni kendi parasıyla tamamlattı. 1682 yılında öldü ve cenazesi kendi tamamlattığı Yeni Camii'nin avlusundaki Turhan Sultan Türbesine gömüldü.

  Kaynak: Türkçe Bilgi  Paylaş
  IV. Mehmet'in Annesi Turhan Hatice Sultan Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çoğu yabancı uyruklu olan saray kadınları saraya getirildikten sonra bir çok eğitim verilerek onların her konuda bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır. Valide sultan olduklarında oğulları onların görüşlerinden faydalandıkları da olurdu.gercek hatice sultan,  gerçek hatice sultan resmi,  hatice sultan gerçek resmi,  hatice sultanın gerçek resmi,  gerçek valide sultan,  hatice sultan gerçek resimleri,  gerçek valide sultan resmi