Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan Kanuni Sultan Süleyman'ın Annesi Ayşe Hafsa Sultan Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kanuni Sultan Süleyman'ın Annesi Ayşe Hafsa Sultan

  Reklam
  Osmanlı'da Kadın Sultanlar
  Kanuni Sultan Süleyman'ın Annesi Ayşe Hafsa Sultan


  Ayşe Hafsa Sultan2ın kökeni hakkında çeşitli kaynaklarda iki değişik teori yer almaktadır. Bunlardan birincisine göre, Ayşe Hafsa Sultan'ın Kırım hanı Mengli Giray'ın kızı olduğu öne sürülmüştür. Ancak ikinci bir teoriye göre, Kanuni Sultan Süleyman Mengli Giray'ın kızından değil de, Yavuz Sultan selim'in başka bir eşi olan Avrupa kökenli bir cariyeden dünyaya gelmiştir.

  Ayşe Hafsa Sultan (1479 - 19 Mart 1534), Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni sultan Süleyman'ın annesi ve valide Sultan'dır.

  Ayşe Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. 14 yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultanlık döneminin sonları Kanuni'nin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultan'ın zamanına denk gelmişse de, Kanuni'nin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine büyük önem verdiği bilinmektedir.

  Yavuz Sultan Selim, ünlü;

  Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan
  Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek

  mısralarını Hafsa Sultan için yazmıştır.

  Manisa'da 1522 yılında tamamlanan bimaristanı ile ünlü külliyesinin yanısıra, gelirlerini bu külliyeye vakfettiği Urla'da bir mescid yaptırdı. Marmaris'teki Osmanlı Kervansarayı'nı da, kitabesi 1545 tarihini taşımakla birlikte, Hafsa Sultan2ın ismi ile anılmaktadır.

  19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında öldü. İstanbul'daki Sultan Selim Camii'ndeki türbeye gömüldü.
  Paylaş
  Kanuni Sultan Süleyman'ın Annesi Ayşe Hafsa Sultan Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Osmanlı hareminde her türlü alanda özel eğitim alan Osmanlı kadınları bilgili, tecrübeli ve tek tek adından söz ettirecek özeliğe sahiptirler.ayşe hafsa sultan,  kanuninin annesi,  kanuni sultan süleymanın annesi,  sultan süleymanın annesi,  kanuni sultan süleyman,  sultan süleyman,  sultanlarin resimleri