Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan Osmanlı Ahlakı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Osmanlı Ahlakı

  Reklam
  OSMANLI AHLAKI

  Yavuz Sultan Selim Hân, Mısır’ı fethetmek için İstanbul’dan yola çıkmıştı. Ordu saatlerce bağ ve bahçelik yerlerden geçti. Her taraf meyvelikti. Tam Gebze’ye gelindiği zaman orduya mola verildi.

  Yavuz Sultan Selim Hân Yeniçeri Ağasını çağırtıp dedi ki:

  - Canım bir elma istedi, bana elma bul!

  Yeniçeri Ağası elma aradı bulamadı. Geri gelerek arzetti:

  - Padişahım, bir tek elma dahi bulamadım.

  Yavuz Sultan Selim Hân ısrar edip dedi ki: “Padişahımız hastalanmıştır, hastalığın iyileşmesi elma yemesine bağlıdır. Kimde bir tane varsa mükâfatlandırılacaktır.” diye ilân verin.

  Bu emir yerine getirildi. Fakat hiçbir asker elma getiremeyince Yavuz Sultan Selim Hân buyurdu ki:

  “Eğer bir askerimin üstünde halkın bahçelerinden koparılmış bir tek elma çıkmış olsa idi, bu Mısır seferinden vaz geçecektim. Bunu ordunun ahlâkını tecrübe için yaptım.”

  Çünkü zafer yalnız, top, tüfek ve kılıçla değil, sahip olunan yüksek ahlâkla kazanılır.
  Demekki savaşlar sadece kılıçla,topla,kazanılmıyor.Savaşan askerin yanında birde dua askeri lazım. işte o günlerde osmanlıyı,osmanlı yapanlar bu dua askerleriydi.Peki bugun bizler aynı durumdamıyız,üzülerek söylemeliyim ki hayır.O günler birdaha geri gelirmi? Mevlamız isterse,bizlerde gayretkar olursak neden olmasın.


  Paylaş
  Osmanlı Ahlakı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Osmanlı İmparatorluğunda buna benzer olaylar çok sık olarak yaşanmıştır, örnekleri çoktur. Yavuz Sultan Selim'in şöyle bir sözü vardır; ''Günahkar bir ordu ile zafer kazanılamaz.'' o yüzden bu konuda Yavuz daha hassas davranırdı.osmanlının ahlakı,  Osmanlı Ahlâkı Yavuz Sultan Selim Hân Mısır