Mü'mine ve Tarih ve Osmanlı Tarihi Forumundan Mürur Teskeresi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mürur Teskeresi

  Reklam
  Osmanlı Devleti'nde, ülke içinde seyahat etmek ve İstanbul'a gitmek için yerel yönetimden alınan izin ve geçiş belgesi. Bir yıl için geçerli olan müzir tezkiresine kişinin tüm kimlik bilgileri, nereye ve niçin gittiği yazılırdı. Gelişigüzel yerleşimleri engellemek, vergi yükümlülüğünden kaçışı, kaçak işçi ve işsiz akınını önlemeye yönelik olan bu uygulama 1908'de II. Meşrutiyet'in ilan edilmesinden sonra kişisel özgürlüğe aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılmıştır.

  İstanbul'a yapılan akraba ziyaretlerinde bile bu durumu kanıtlayarak kısa bir süre içinde olsa mürur tezkiresi alınması gerekmekteydi. Bazı iskelelere uğrayan gemiler, köprü ve geçitlerden geçerken ve hayvan sürüleri için alınan müruriye resmini belgelemek için de ilgili kişilere mürur tezkiresi verilirdi.  Paylaş
  Mürur Teskeresi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bildiğimiz gibi Osmanlı İmparatorluğunda bölgeler beyliklere ayrılmışlardı, Mürur Teskeresi de ülke içerisinde bir bölgeden başka bir bölgeye giderken kullanılan bir nevi pasaport veya geçiş izni olarak düşünülebilir.