Mü'mine ve Oruç ve Oruç ve Önemi Forumundan Orucun Şartları-Ömer Nasuhi Bilmen Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orucun Şartları-Ömer Nasuhi Bilmen

  Reklam
  39- Orucun farz oluşuna ve yerine getirilmesinin (edasının) farz oluşu ile sıhhatına dair şartlar vardır. Şöyle ki:


  1) Oruçla mükellef olmak için İslâm, akıl ve büluğ şarttır. Onun için bu vasıfları toplamayan bir kimseye oruç farz değildir. Ancak akıl sahibi bulunan mümeyyiz bir İslâm çocuğunun tuttuğu oruç nafile olarak sahih olur.


  2) Orucun yerine getirilmesi (edası)nın farz olması için sıhhat ve ikamet şarttır. Onun için hasta olana ve yolculuk halinde bulunanlara, bu hallerinde oruç tutmak farz değildir. Bunlar oruçlarını tutamayınca, sonra o tutamadıkları oruçları kaza ederler.


  Bir orucun edası (yerine getirilmesi)nin sahih olması için niyet etmek, hayız ve nifas hallerinden temizlenmiş olmak şarttır. Bunun için niyet edilmeksizin tutulan bir oruç, müctehidlerin tümüne göre din yönünden geçerli değildir. Hayız ve nifaz halinde oruç tutan bir kadının da orucu sahih değildir. Bunların, ramazan orucunu sonradan kaza etmeleri gerekir. Bu konu ileride açıklanacaktır.

  Kaynak:Ö.N.Bilmen
  Paylaş
  Orucun Şartları-Ömer Nasuhi Bilmen Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müslümana farz olan oruç 11 ayın sultanıdır.Bu ayda yapılan ibadetlerin,verilen zekat ve fitrelerin kılınan teravih namazlarının ayrı bir önemi olmaktadır.Ramazan ayı bolluk ve bereket aydır. 3. 3
  Ramazan orucunun sunnet, rukun ve adaplarini bilerek oruc tutmak gerekir.