Mü'mine ve Oruç ve Oruç ve Önemi Forumundan Oruca Niyet etmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruca Niyet etmek

  Reklam
  Oruca kalben (bilinçli olarak) niyet etmek yeterlidir.
  - Oruç için sahura kalkılmış olması da bir niyettir.
  - Niyetin dil ile de yapılması sünnettir.
  - Niyetin vakti, güneşin batışından kaba kuşluğa (öğle namazına yaklaşık yarım saat kala) kadardır. Bundan sonra niyetlenilemez.
  - Ramazan orucu için bir önceki günün iftarından itibaren niyet edilebilir.
  - Ramazan’da her günün orucu için ayrıca niyet edilmesi gerekir. Örneğin; Ramazan ayının başında “niyet ettim bütün Ramazan’ı oruçlu geçirmeye” tarzında bir niyet geçerli değildir.
  - Oruçlu bir kişi orucunu bozmaya niyet etse ve fakat bu niyetini gerçekleştiremese, sadece bozma niyetiyle orucu bozulmuş olmaz. Yiyip içmesi şarttır.
  - Ramazan gününün sabah saatlerinde bayılan bir kişi öğle namazı vaktinden önce kendine gelip, oruca niyet ederse bu niyet geçerlidir.
  - Orucun geçerli olabilmesi için niyetin çok net ve kesin bir biçimde “Allah rızası” olması gereklidir. Rejim, sağlıklı olmak, zayıflamak gibi düşüncelerle tutulan orucun İslami olarak geçerliliği ve değeri yoktur.
  - Bir kişi, Ramazan ayında ve Ramazan olduğunu bildiği halde kararsız kalsa ve orucu da, yiyip içmeye de niyet etmemiş bulunsa, tercih edilen görüşe göre, bu kişi oruçlu sayılmaz.
  - Bir kişi, geceden oruç için niyet etmiş ve sonra da fecrin doğuşundan önce bu niyetinden vazgeçmiş olsa, oruçlu sayılmaz.


  Paylaş
  Oruca Niyet etmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutarken niyeti sahur vaktinde yapmak daha güzeldir.Gerçi sabah kalkınca ve öğle namazından önce de yapılsa bile en doğrusu sahurda yapmaktır.Zaten sahura kalkmak bir niyetin göstergesidir.oruca niyet edip vazgeçmek,  oruca niyet edip sonra vazgeçmek,  oruca niyet ettikten sonra vazgeçmek,  oruca niyetten vazgeçmek,  oruca öğlen niyet edilirmi,  oruc niyetinden vazgecmek,  niyet edip vazgeçmek