Mü'mine ve Oruç ve Oruç ve Önemi Forumundan Oruç ve Önemi-Orucun Şartları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç ve Önemi-Orucun Şartları

  Reklam
  39- Orucun farz oluşuna ve yerine getirilmesinin (edasının) farz oluşu ile sıhhatına dair şartlar vardır. Şöyle ki:
  1) Oruçla mükellef olmak için İslâm, akıl ve büluğ şarttır. Onun için bu vasıfları toplamayan bir kimseye oruç farz değildir. Ancak akıl sahibi bulunan mümeyyiz bir İslâm çocuğunun tuttuğu oruç nafile olarak sahih olur.
  2) Orucun yerine getirilmesi (edası)nın farz olması için sıhhat ve ikamet şarttır. Onun için hasta olana ve yolculuk halinde bulunanlara, bu hallerinde oruç tutmak farz değildir. Bunlar oruçlarını tutamayınca, sonra o tutamadıkları oruçları kaza ederler.
  Bir orucun edası (yerine getirilmesi)nin sahih olması için niyet etmek, hayız ve nifas hallerinden temizlenmiş olmak şarttır. Bunun için niyet edilmeksizin tutulan bir oruç, müctehidlerin tümüne göre din yönünden geçerli değildir. Hayız ve nifaz halinde oruç tutan bir kadının da orucu sahih değildir. Bunların, ramazan orucunu sonradan kaza etmeleri gerekir. Bu konu ileride açıklanacaktır  Paylaş
  Oruç ve Önemi-Orucun Şartları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sağlıklı ve Müslüman olanlara oruç farzdır.Oruç beden ile yapılan bir ibadet olduğu için sağlıklı olma şartı bulunmaktadır.Sürekli sağlık sorunları olan ve oruç tutamayanların fidye ödemeleri gerekmeketedir.