Mü'mine ve Oruç ve Oruç ve Önemi Forumundan Oruç, bize vefayı öğretir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç, bize vefayı öğretir

  Reklam
  Oruç, bize vefayı öğretir
  Vefa, mü’minin en temel vasıflarındandır. Vefa duygumuzun da diğer yönlerimiz gibi geliştirilmeye ihtiyacı vardır.
  Zira şartların ağırlaştığı, sıkıntıların sağanak sağanak üzerimize geldiği dönemlerde doğruluğundan şüphe duymadığımız, bizi hayata bağlayan değerlerimizden vazgeçmemek; ancak sağlam bir vefa duygusuna sahip olmakla mümkündür.

  Oruç, bizdeki vefa hissini geliştiren ibadetlerin başında gelir. Zira oruç, Allah ile kul arasında yapılmış bir ahiddir. Kul, belirli zaman dilimlerinde, belirli şeylerden vazgeçer ve bu hareketleriyle, ahdinde vefalı olduğunu gösterir. Akşama kadar havanın sıcak olması, iş şartlarının ağırlığı, çevrede onu etkileyen birçok olumsuzluk kişiyi, Allah’a vermiş olduğu sözden geri döndüremez. Her sene Rabb’isine olan vefa duygusunu otuz gün boyunca, her türlü zorluğu göğüsleyerek bu şekilde izhar eden kul, tam bir vefa abidesi olmaya namzettir.
  Orucunu kasten bozan insanın keffaret gibi ağır bir cezaya tabi olacağını biliyoruz. Çünkü burada ciddi bir şekilde ahde vefasızlık söz konusudur. Öyleyse millî ve dinî değerlerimizin bekası adına ahiretimizi ilgilendiren konularda asla vefasızlık göstermemeli, yapacağımız hayırlı işlerin arkasında dağ gibi sapasağlam durmalıyız. Çünkü buradaki vefasızlık, sadece bizim değil; birçok kişinin dünya ve ahiret hayatını olumsuz yönde etkileyecektir.
  Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, vefa denilince ilk akla gelen insanlardandır. Onu otuz yıllık hapis hayatı yıldırmamış, on-on beş sene dağlarda yalnız bırakılması ve hiç kimsenin yanına sokulmaması asla ümitsizliğe sevk etmemiştir. Daima eğilmeyen bir baş, bükülmeyen bir kamet olarak sağlam bir duruş sergilemiş, böylece davasına olan vefasının gereğini yapmıştır.


  alıntı


  Paylaş
  Oruç, bize vefayı öğretir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutan insanların içlerindeki bazı dünyevi duygular körelmeye başlar.Bunlar arasında büyüklük hırs gibi duygular azalırken başkalarını daha iyi anlamaya başlarlar.