Mü'mine ve Oruç ve Oruç Tavsiyeleriniz (konudışı) Forumundan Oruç Tutmak Kimler İçin Sağlıksız Olabilir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç Tutmak Kimler İçin Sağlıksız Olabilir?

  Reklam
  Oruç tutmak kimler için sağlıksız olabilir?
  Oruç tutarken metabolizma yavaşlıyor
  Oruç tutmanın etkileri nelerdir
  Yağlı yiyecekler kilo alımına neden oluyor

  Oruç tutmak kimler için sağlıksız olabilir?
  Gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar
  Büyüme çağındaki çocuklar
  Yaşlılar
  Yolculuk yapanlar
  Sindirim problemleri olanlar ( Örneğin mide bağırsak hastalığı olanlar)
  Tansiyon ve şeker hastalığı olanlar
  Psikolojik hastalığı olanlar
  Yoğun egzersiz yapan sporcular

  Oruç tutarken metabolizma yavaşlıyor
  Ramazan ayında uyku ve beslenme üzeninde değişikliklerden dolayı metabolizmanın çalışması da değişmektedir. Özellikle uzun süren açlıkla beraber yavaşlaması söz konusudur. Daha hareketsiz yaşam daha az harcanan enerjiden ve iftar öğünü ile alınan yüksek kaloriden dolayı yavaşlayan bu metabolizmaların kilo alımı kolaylaşır. Alınan günlük toplam enerjilerin yağdan gelen oranı %48’ lere kadar artmaktadır; bu sebeple kol, bacak ve karın bölgesindeki yağ yüzdeleri artar, kas alanları azalır.

  Yağlı yiyecekler kilo alımına neden oluyor
  Yurtdışında yapılan çalışmaların çoğunluğu oruç tutanların kilo kaybı yaşadığını beden kitle indekslerinin düştüğünü gösterirken, Türk toplumunun Ramazan ayında yaptığı beslenme düzeni kilo aldıklarını göstermektedir. Akşam iftar sofraları günlük alınması gereken kalorinin %65’ ine yakınını kapsamaktadır. Alınan kalori yağ ve karbonhidrat ağırlıklı olunca kilo almak kaçınılmaz hale gelmektedir.

  Ramazan süresince yağlı ve ağır yemekleri tercih eden kişilerin kan kolesterol düzeylerinde istenmeyen artışlar yaşanabilir. LDL kolesteroldeki ( kötü huylu ) bu artışlar toplam kolesterolü arttırabilirken günlük egzersizlerdeki azalma HDL ( iyi huylu kolesterol) seviyeleri düşebilir. Yine trigliseritler de yükselişler Ramazan ayı sonrasında kendini göstermektedir.


  Paylaş
  Oruç Tutmak Kimler İçin Sağlıksız Olabilir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bilgilendirme için Allahım razı olsun kardeşim sağolasınız inşalah..