Mü'mine ve Oruç ve Oruç Tavsiyeleriniz (konudışı) Forumundan Oruçlu Ne Yapmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu Ne Yapmalı

  Reklam
  Oruçlu Ne Yapmalı

  Oruç tuttuğumuz sürede bazı şeylere dikkat ederek daha iyi noktalara gelebiliriz. Dinlenmeye, tefekküre, ibadet ve duaya daha çok vakit ayırmalıyız. Çünkü zihnimiz daha berraktır, düşünme daha insicamlıdır.

  Egzersizden vazgeçmemeli, açık havada yürüyüş yapmalıyız. Bu yürüyüş esnasında tefekkür ve dua edebiliriz. Yürümek, orucun ruhi ve fiziki faydasını büyük ölçüde arttıracaktır.

  İftar ve sahur arası bol sıvı içmeli, böbreklerimizi ve vücudumuzu arındırmalıyız. En iyi içilecek şey sudur. Ancak bu çeşme değil menba suyu olmalıdır.

  Oruçluyken tad alma duyumuzun daha da hassaslaştığını hissederiz. Bu yüzden gıdaları ağzımıza küçük parçalar halinde alıp yavaş bir şekilde iyice çiğnemenizde fayda vardır. Hem sağlıklı beslenerek kan şekerini aniden yükseltmemiş oluruz, hem de sindirim sisteminin işini kolaylaştırırız.

  Ramazan’da yeşilliklere, çiğ sebze ve meyvelere yer verelim. Bağırsaklarımızı temizleyen ve çalıştıran bu gıdalar oldukça faydalıdır.

  Doç. Dr. Sefa Saygılı


  Paylaş
  Oruçlu Ne Yapmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruçlu olan Müslümanlar her şeyden önce tüm bedeni ve ruhu ile oruçlu olduklarını bilmeli ve bu şuurla hareket etmelidirler.Beslenmelerine de dikkat etmeli ve vücudu zayıf düşürmeden dengeli olarak Ramazan ayına özel beslenmeleri gerekir.oruçluyken neler yapmalıyız,  oruçluyken ne yapmalı,  oruçluyken ne yapmalıyız,  oruçluyken neler yapılmalı,  oruçluyken ne yapılmalı