Mü'mine ve Oruç ve Oruç Tavsiyeleriniz (konudışı) Forumundan Oruç bedenin zekâtıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç bedenin zekâtıdır

  Reklam
  Oruç bedenin zekâtıdır

  Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh rivayet ediyor:
  Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

  "Her şeyin bir zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur."
  (İbni Mâce, Sıyam: 44)

  Zekât sadece maldan verilmez. Allah’ın ihsan ettiği her nimetin kendine göre bir zekâtı vardır. İlmin zekâtı bildiğini başkalarına öğretmek, ömrün zekâtı namaz kılmak, malın zekâtı hakkını vermek, bedenin zekâtı da oruç tutmaktır.
  Oruç tutan insan, vücudunun da, sahip olduğu nimetlerin de kendi malı olmadığını, istediği zaman yiyip içemeyeceğini anlar. Oruçla onların kendisinde emanet bulunduğunu, hakiki mal sahibinin kim olduğunu idrak eder. Onun emri ol-madan yiyemez, içemez.

  Böylece, gerçek nimet sahibi olan Mün’im-i Hakikiye, Hakiki Nimet Veren Rabbine teşekkür eder. Nimetlerin doğrudan doğruya Ondan geldiğini bilir. Vücut nimetine karşı teşekkürünü, onun zekâtı olan oruçla yapmaya çalışır.

  Zaten zekât bir çeşit şükürdür. Oruç ise, “halis, hakiki, büyük ve umumi bir şükrün anahtarı” hükmündedir. Oruç sayesinde mü’min, gözle görülür şekilde kendisine verilen nimetlerin kıymetini düşünme fırsatı bulur.

  Zekâtın bir manası da temizliktir. Maldan verilen zekât onun temizlenmesine, çoğalmasına, bereketlenmesine sebep olduğu gibi, oruç da bedenin maddî ve manevî temizlenmesine, sağlık ve bereketin artmasına sebeptir.

  Zekât veren insan malını kir ve günah pisliklerinden temizlediği gibi, oruç tutan da vücudunu günahlardan öyle temizlemiş sayılır. Ter temiz bir vücut ve ruha sahip olur.  Mehmet Paksu  Paylaş
  Oruç bedenin zekâtıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz hadislerinde oruç bedenin zekatıdır demiştir.Oruç çok önemli bir ibadettir.İnsanlar sağlıklı oldukları zaman oruç tutarlar ve sağlıklı oldukları için de bir yerde şükür etmiş olurlar.