Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçlu iken, gusülde genize boğaza su çekmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu iken, gusülde genize boğaza su çekmek

  Reklam
  Oruçlu iken, gusülde genize boğaza su çekmek


  Oruçlu olmayan kimsenin burna su verirken mübalağa göstermesi. Yani su mazmazada boğaza iner, istinşakta burnun katı yerine kadar vardırılır." denilmektedir kaynaklarınızda. Peki oruçlu iken bunlar nasıl mümkün olacaktır? Suyun genize (burna çekerken) veya boğaza ( ağza alırken) ulaşması durumunda oruç bozulacaktır.?


  Değerli Kardeşimiz;

  Bir ibadet açıklanırken onun en mükemmeli anlatılır. Ancak başka bir ibadetle ilgisi olunca ona göre hareket etmke gerekir. Oruçlu kimsenin gusül ve abdest alması da bunlardan biridir.

  Yıkanmak, duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Peygamberimiz oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır.

  Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna vermelidir

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Oruçlu iken, gusülde genize boğaza su çekmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruçlu olan kimse boy abdesti alabilir. Ağzına su alıp yıkayabilir. Fakat boğaza kaçma ihtimali söz konusu olduğu için gargara yapmasına gerek yoktur.oruçlu iken gusul abdest nasil alinir,  oruçlu iken burna su çekmek,  oruçlu iken boy abdesti nasıl alınır,  oruçlu iken gusülde genize ve boğaza su çekmek nasıl olmalıdır,  oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır sorularla islamiyet,  oruçluyken gusul nasıl alınır,  oruç iken gusül nasıl alınır