Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruca ne zaman niyet etmeliyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruca ne zaman niyet etmeliyiz?

  Reklam
  Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir. * * *


  Mehmet Dikmen
  Paylaş
  Oruca ne zaman niyet etmeliyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İftardan sonra niyet edilmeye başlanabilir. Akşam ezanından sonra imsak vaktine kadar niyet edilebilir. Unutulması halinde ve sahur yapıldığı zaman sahura kalkmak da niyet olarak sayılmaktadır.