Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kaza ve kefareti gerektiren durumlar nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza ve kefareti gerektiren durumlar nelerdir?

  Reklam
  Kaza ve kefareti gerektiren durumlar nelerdir?
  Ramazan ayında oruca niyet edildikten sonra, bir mazeret olmaksızın, kasten yemek, içmek ve cinsî münasebette bulunmak, oruç kefareti gerektirir. Ayrıca bozulan orucun kaza edilmesi de gerekir.
  Oruç keffareti 60 gün (iki kamerî ay) peş peşe oruç tutmaktır. Buna gücü yetmeyen, 60 fakiri bir gün ya da bir fakiri 60 gün doyurur.
  Adet veya loğusalık halinde bulunan kadınlar, bu günlerinde kefaret oruçlarına ara verirler. Bu durumlarından çıktıktan sonra ara vermeden keffaret orucuna devam ederek 60 günü tamamlarlar.


  Paylaş
  Kaza ve kefareti gerektiren durumlar nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayında oruçlu olan bir kimse bilerek yeyip içmesi durumunda altmış bir günlük kefaret orucunu tutması gerekmektedir. Hastalık veya farklı bir durum söz konusu olduğunda ise sadece o günün kazasını tutar.kaza ve kefaret orucu gerektiren durumlar,  kaza ve kefaret orucunu gerektiren durumlar,  orucun kefaretini gerektiren durumlar,  orucun kazasını ve kefaretini gerektiren durumlar,  oruçta kefareti gerektiren durumlar,  kefaret gerektiren durumlar,  orucun kaza ve kefaretini gerektiren durumlar