Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Yalnızca Cuma veya cumartesi veya pazar gününe has olarak oruç tutulur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yalnızca Cuma veya cumartesi veya pazar gününe has olarak oruç tutulur mu?

  Reklam
  Yalnızca Cuma veya cumartesi veya pazar gününe has olarak oruç tutulur mu?

  Farz ve vacip oruçların dışında hafta içerisinde sadece Cuma ve Cumartesi günü oruç tutmak mekruhtur. Bu meseleye esas teşkil eden hadis-i şerifler şöyledir:

  “Cuma günü bir bayram günüdür. Bayram gününüzü oruç günü yapmayın.”1

  “Üzerinize farz olan oruç müstesna, Cumartesi günü oruç tutmayınız.”2

  “Cumartesi ve Pazar günleri müşriklerin bayram günleridir. Ben onlara muhalefet etmek isterim.”3

  Bu hadis-i şerifler sadece Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutmamayı tavsiye etmektedir. Ancak bugünlerde oruç tutmanın, yani sadece Cuma ve Cumartesi oruçlu bulunmanın mekruhluk derecesi tenzihîdir. Yani harama yakın olan mekruh değildir.

  Fakat bugünlerde oruç tutmak için bir gün öncesini veya bir gün sonrasını oruçlu geçirmekle mekruhluk ciheti ortadan kalkmış olur. Cuma günü oruçlu bulunmak isteyen kimse, ya Perşembe gününden itibaren oruç tutar veya Cuma ile birlikte Cumartesi’ni de oruçlu geçirmesi gerekir. Yine Cumartesi’yi oruçlu geçirmek isteyen kişi Cuma’yı veya Pazar’ı o güne eklemesi lâzımdır. Bu meselede fıkıh âlimlerimizin izahı bu şekildedir.

  Şayet pazar gününe tazim niyetiyle tutmuyorsa, tatil günümdür daha rahat tutarım niyetiyle veya başka sebeble tek pazar günü oruç tutmakta bir mahzur yoktur. Ancak pazar gününü bir konuda hürmete layık görerek oruç tutmak uygun olmaz.

  Bilgi için tıklayınız...

  1. Müsned, 2:303.

  2. İbni Mâce, Sıyam: 38.

  3. Neseî, Cum’a: 1.

  Mehmed Paksu İbadet Hayatımız-1

  Paylaş
  Yalnızca Cuma veya cumartesi veya pazar gününe has olarak oruç tutulur mu? Mumine Forum

 2. 2
  tubanur
  Reklam
  cokca merak edilen sual olunan bir soru bu Rabbim razi olsun. 3. 3
  Pazartesi perşembe orucu varken neden illa cumartesi pazar anlayamadımcuma günü tek oruç tutulur mu,  cuma günü oruç tutulurmu,  mevlid kandilinde oruç tutulurmu,  tek cuma günü oruç tutulurmu,  cuma tek gün oruç tutulur mu,  cuma tek oruç tutulur mu,  sadece cuma günü oruç tutulur mu