Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç Soruları -Cuma gününe denk gelen bu mevlüt kandilinde oruç tutmanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç Soruları -Cuma gününe denk gelen bu mevlüt kandilinde oruç tutmanın hükmü nedir?

  Reklam
  Cuma gününe denk gelen bu mevlüt kandilinde oruç tutmanın hükmü nedir?

  Değerli Kardeşimiz;

  Cuma günü oruç tutmak tenzihen mekruh görülmüştür. Ancak Arefe veya kandil gibi mübarek günler Cuma gününe denk geldiği takdirde tutulmasının bir mahzuru yoktur.

  Cumada yalnız olarak oruç tutmanın mekruh olmasının sebebi Hz. Peygamber'in (s.a.) şu hadisidir: "Geceler arasında sadece cuma gecesini ibadete tahsis etmeyin; yine günler arasında oruç tutmak için sadece cuma gününü tahsis etmeyin. Ancak sizden biri adeti olan bir orucu tutuyorsa bu müstesnadır."

  (Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir. Cemaat de onu Ebu Hureyre'den rivayet etmiştir. Lafzı şudur: "Önce veya sonra bir gün oruç tutmadan sadece Cuma günü oruç tutmayın" (Neylü'l Evtar, 4, 249; İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Vehbe Zuhayli, c.3, s. 124)

  Hadis-i Şerifte belirtilen "sizden biri adeti olan bir orucu tutuyorsa bu müstesna" ifadesinden Kandil günleri oruç tutmayı adet edinenler Cuma günü kandile denk gelirse yalnız cuma günü oruç tutabilir manası çıkar.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Oruç Soruları -Cuma gününe denk gelen bu mevlüt kandilinde oruç tutmanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kandil günlerinde sürekli oruçlu olarak geçiren bir kimse bunu adet edindiği için ve cumaya denk geldiği zaman tutmasında herhangi bir sakınca görülmemiştir.mevlid kandilinde kaç gün oruç tutulur,  mevlit kandilinde oruç tutulurmu,  mevlit kandilinde kaç gün oruç tutulur,  mevlüt kandilinde kaç gün oruç tutulur,  mevlüt kandilinde oruç tutulur mu,  mevlid kandilinde hangi gün oruç tutulur,  mevlid kandili kac gün oruc tutulur