Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ezan Erken Okunursa Oruç Bozulur Mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ezan Erken Okunursa Oruç Bozulur Mu?

  Reklam
  Ezan bir kaç dakika erken okunursa oruç bozulu mu?

  Akşam esanına bir kaç dakika kala ezanın erken okunmasından dolayı oruçunu açan insanlar kaza mı etmeli mi etmemeli mi diyanet işleri başkanlığı bu sık sorulan soruyu cevaplamış aynen olduğu gibi ekliyorum.  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, temkin payı içerisinde yanlışlıkla bir iki dakika önce okunan ezanla oruçlarını açmış bulunan Müslümanların oruçlarını kaza etmelerinin gerekmeyeceğini bildirdi.

  11 ayın sultanı Ramazan ayında iftar sofrasında ezanın okunmasını beklerken yaşanılan ezan kazaları tartışılıyor.Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

  Bir vatandaşın, "Akşam ezanının yanlışlıkla bir iki dakika erken okunmasından dolayı orucunu açan kimsenin ne yapması gerekir?" sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, Kur’an-ı Kerim’de oruç vaktiyle ilgili olarak Bakara Suresi’nde ‘Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından ayırt edilinceye (tan yeri ağarıncaya) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar orucu tam tutun’ ayetinin bulunduğuna dikkat çekti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Özellikle büyük yerleşim birimlerinin en doğusu ile en batısı arasındaki zaman farkından dolayı akşam vaktinin temkin payı içinde kalması söz konusu olacağından, yanlışlıkla bir iki dakika önce okunan ezanla oruçlarını açmış bulunan Müslümanların oruçlarını kaza etmeleri gerekmez. Bu sürenin temkin süresinden daha uzun olması halinde ise oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir."

  Paylaş
  Ezan Erken Okunursa Oruç Bozulur Mu? Mumine Forum

ramazanda ezan erken okunursa,  ezan erken okunursa oruç bozulur mu,  Ezanokunursaoruçbozulurmu