Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Gusul Abdestsiz Oruç Tutulur Mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gusul Abdestsiz Oruç Tutulur Mu?

  Reklam
  andetssiz oruç tutmakta sakınca var mıCünüpken oruç tutulur mu? cenabetken oruç tutulur mu? Cenabet oruç tutmak, cünüp oruç tutmak, cenabet oruç tutulurmu, cünüp oruç tutulurmu, cinsi münasebette bulunan kişi oruç tutabilir mi? Rüyada ihtilam olan kişi oruç tutabilir mi?

  Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir. Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan akıtmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir. Su bulma imkanı olmayanlar teyemmüm etmelidirler. Teyemmüm edileceğini bilmeyen kişinin orucu sahih olur. Çünkü cünüp durmak 4 mezhepte de oruca mani değildir.

  Eğer uykuda ihtilâm olunup da sabahleyin bunun farkina varılırsa hemen gusledilip oruca devam edilmelidir. Fakat cünüp olarak oruç tutulamaz.

  "Ey iman edenler... Cünüp iken de gusledinceye kadar namaza durmayın. " (en-Nisa, 4/43).


  Paylaş
  Gusul Abdestsiz Oruç Tutulur Mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  cünüp olan bir kimsenin üzerinden bir vakit namaz geçmesine dikkat ederek boy abdesti alması daha doğru iken aynı zamanda ihlas bakımından cünüp olarak değil de temiz bir şekilde orucu eda edebilmek için önemlidir.aptessiz oruc tutulur