Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Sigara Içmek Oruca zarar verir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sigara Içmek Oruca zarar verir mi?

  Reklam
  niyetliyken sigara içmek orucu bozar mı

  Oruçlu olduğu hatırında iken bilerek ve kendi isteği ile sigara çekmek,tütün çekmek,buhur yakıp dumanını içine çekmek gibi boğazına duman çekmek orucu bozar.Aynı zamanda hem kaza hem keffaret(61 gün oruç) lazım gelir.

  Fetva vermek insanların hatırına göre verilmez.Fetva Ayet Hadis,icma ve kıyasla olur ki oruçluyken bilerek yemek içmek(duman içmek veya çekmek)orucu bozar.İki tane kendini bilmez çığrından çıkacak diye hakikatı gizlemek"doğruyu söylemeyen dilsiz şeytandır" hadisini aklımıza getiriyor ki,onlara verilecek en güzel cevap budur.

  Sigara içmenin hükmü:Bazı Alimlere göre tahrimen mekruh(harama yakın mekruh) bazı alimlere göre haramdır.İki görüşe görede yasak ve günahtır.Ayrıca "sağlığa zarar veren her şey haramdır"kavlide bunun açıkça delilir.Ancak bu günah ve Haramı farz olan orucu tutarken kendi isteği ve oruç hatırında iken yapmak hem kaza hem keffaret gerektirir.


  Paylaş
  Sigara Içmek Oruca zarar verir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sigara içen bir kimsenin orucu bozulur. Fakat bunun dışında bilerek içmeyen ve yanındaki kişinin içmesinden dolayı kokusunu alması orucunu bozmamaktadır.