Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazanda Rüyalanmak Orucu Bozar Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazanda Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

  Reklam
  Niyetliyken ramazanda rüyalanmak orucu bozar mı


  Oruçlu olduğu halde ihtilâm olmak (kendi kendine rüyalanmak) orucu bozmaz. Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da o orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yıkanır gusül abdesti alınır ve orucuna devam edilir: Dokunma ve öpme ile boşalırsa, oruç bozulur; ama sadece kaza gerekir.(66 M. Zihnî 590, 597 )

  Oruçlu olduğunu bilerek, ama elinde olmayarak boğazına su kaçsa, orucu bozulur sadece kaza gerekir. Gündüz ihtilâm olan oruçlu kişinin namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde yıkanması şarttır. Ancak yıkanmaması oruca engel değildir. Yani yıkanmazsa, namazı terk etmiş olacağı için büyük günah işlemiş olur; ama orucu oruçtur.

  Cünüp olarak sâbahlamak oruca engel olmaz. Gündüz yıkanılması ve gusül abdesti alınması gerekir. Yıkanmayı iftardan sonraya bırakırsa, namazı terketmiş ve büyük günah işlemiş olur.


  Paylaş
  Ramazanda Rüyalanmak Orucu Bozar Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insan bilerek oruç vaktinde cünüp olursa ancak onun orucu bozulur. Bunun dışında rüyada görülen herhangi bir şeyden dolayı sorumlu değiliz ve oruç bozulmaz.rüyalanmak orucu bozar mı sorularla islamiyet,  oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı sorularla islamiyet,  rüyalanmak o