Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Rüyada Cenabet Olmak Orucu Bozar Mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Rüyada Cenabet Olmak Orucu Bozar Mı?

  Reklam
  Niyetliyken rüyada cenabet olmak orucu bozar mı

  Ebu Said Radiyallâhu Anh anlatıyor:
  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

  “Üç şey vardır ki orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.”
  (Tirmizî, Savm 24)

  Hadisden anlaşıldığı üzere kan aldırmak orucu bozmamaktadır. Ayrıca alkollü bezle o bölgenin temizlenmesi de orucu bozmaz.

  Ebu Bekr ibni Abdirrahman Radiyallâhu Anhın anlattığına göre, babası Mervan’a, Hz. Âişe ve Ümmü Seleme Radıyallahu Anhümânın kendisine şunu haber verdiklerini söylemiştir:

  “Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem Ramazan ayında, rüya sebebiyle olmaksızın cünüp olarak fecir (sabah namazı) vaktine ulaştığı olurdu da, kalkıp yıkanır ve orucunu tutardı.”
  (Buhari, Savm: 22, 25; Müslim, Sıyâm: 76; Muvatta, Sıyâm: 12; Ebu Dâvud, Savm: 36; Tirmizî, Savm: 63; Nesâi, Tahâret: 123)

  Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir. Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan akıtmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir.


  Paylaş
  Rüyada Cenabet Olmak Orucu Bozar Mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rüya görmek ne şekilde olursa olsun orucu bozmaz. Çünkü rüyayı seçmek bizim elimizde olmayan bir durumdur. Bu nedenle rüyasında ihtilam olan bir kimsenin orucu bozulmaz.