Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Lokal Anestezi Orucu Bozar Mı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Lokal Anestezi Orucu Bozar Mı

  Reklam
  oruçluyken lokal anestezi orucu bozar mı


  Lokal, bölgesel ve genel anestezi olmak üzere, üç türlü anestezi vardır. Küçük ameliyatlarda ameliyat bölgesinin yakın çevresine iletimi engelleyen ilaçların verilmesi ile oluşan anesteziye lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) denir. Vücudun daha geniş bölgeleri, örneğin belden aşağısı veya bir yarısı iletimin omurilik düzeyinde engellenmesi için omuriliğe veya omuriliğe varmadan geniş bir sinir grubunun oluşturduğu bağlantı yerleri üzerine ilaç verilerek oluşturulan anesteziye bölgesel anestezi denir. Hastanın uyutulup ağrının duyulması beyin düzeyinde engellenirse bu tür anesteziye genel anestezi denir.

  Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.


  Paylaş
  Lokal Anestezi Orucu Bozar Mı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bölgesel ve genel anesti dışında yapılan anesti yöntemlerinin hiç biri orucu bozan nedenler arasında yer almaz. Bunlar iğne ve oksijen yolu ile yapılıp mideye ulaşması mümkün olmadığı için oruç bozulmaz. 3. 3
  Hastalıktan dolayı ameliyat durumunda vücuda verilen anestezi mideye ulaşmadığında gıda yerini almaz bundan dolayı orucunuz bozulmaz.