Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçlu Iken Iğne Yaptırmak Orucu Bozar Mı ?diyanet Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu Iken Iğne Yaptırmak Orucu Bozar Mı ?diyanet

  Reklam
  iğne yaptırmak orucu bozar mı diyanet


  Dinimiz, tedavi sürecinde olan hastaların oruç tutmamalarına ruhsat vermektedir. Bu nedenle, tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup, tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyor ve oruç tutmalarına da başka bir engel yoksa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak, damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.


  Paylaş
  Oruçlu Iken Iğne Yaptırmak Orucu Bozar Mı ?diyanet Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İğnelerin çeşitli türleri bulunmaktadır. Vitamin özelliği bulunup insana direnç kazandıran bir etkisi varsa orucu bozabilir. Fakat bu tür özelliği olmayan iğneler orucu bozmaz. 3. 3
  İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

  Orucu bozan asıl şeyler yemek, içmek ve cinsel temasta bulunmaktır. Mahiyet olarak bunlara benzer şeyler de orucu bozar. Ağızdan ilaç almak, damara serum bağlamak, kuvvet içeren iğneler yaptırmak da böyledir.

  Tedavi edici iğne yaptırma konusu ihtilaflıdır.

  Ebu Hanife, derin yaralara sürülen ve böylece karın veya beyne ulaşan ilaçların orucu bozacağını söylemiştir. Bu fetvadan yola çıkanlar iğne ile deri altına zerk edilen her türlü ilacın da orucu bozacağı kanaatine varmışlardır.

  İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed ise, yara üzerine sürülen ilacın orucu bozmayacağını söylemişlerdir. Bu fetvadan yola çıkanlar ise, iğnenin orucu bozmayacağı konusunda kanaat serdetmişlerdir. Hanefi mezhebinde İmam Ebu Yusuf ile İmam Muhammed bir konuda ittifak etmişler ise fetva buna göre verilir. Dolayısıyla serum sayılmayan ve besleyici nitelik taşımayan iğnelerin orucu bozmayacağı söylenebilir.

  Ancak oruç gibi önemli bir konuda böyle bir ihtilaf ortaya çıktığında ihtiyatlı davranmak en risksiz yoldur.

  Kendisine konu sorulan kişiler, her iki görüşü de naklettikten sonra, tercihi mazeret sahibine bırakabilirler. Birbirine zıt olan iki fetvadan sadece birini söyleyip ötekini bilerek gizlemek, ihtiyatlı bir ilim adamına yakışmaz; doğru olan, ilim adamının iki fetvayı da söyledikten sonra, kendi kişisel tercihini beyan etmesidir.