Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Anestezi Orucu Bozar Mı?Diyanet Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Anestezi Orucu Bozar Mı?Diyanet

  Reklam
  anestezi oruca zara verir mi

  Lokal, bölgesel ve genel anestezi olmak üzere, üç türlü anestezi vardır. Küçük ameliyatlarda ameliyat bölgesinin yakın çevresine iletimi engelleyen ilaçların verilmesi ile oluşan anesteziye lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) denir. Vücudun daha geniş bölgeleri, örneğin belden aşağısı veya bir yarısı iletimin omurilik düzeyinde engellenmesi için omuriliğe veya omuriliğe varmadan geniş bir sinir grubunun oluşturduğu bağlantı yerleri üzerine ilaç verilerek oluşturulan anesteziye bölgesel anestezi denir. Hastanın uyutulup ağrının duyulması beyin düzeyinde engellenirse bu tür anesteziye genel anestezi denir.

  Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.


  Paylaş
  Anestezi Orucu Bozar Mı?Diyanet Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Anestezinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. İğne yolu ile ve hava yolu ile yapılan tedaviler orucu bozan nedenler arasında yer almaz. Mideye doyurucu bir madde katılmadığı için oruç bozulmaz.