Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan’da Hiç Tutulmayan Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan’da Hiç Tutulmayan Oruç

  Reklam
  SORU: Kişinin ramazanda niyetlenmediği (hiç tutmadığı) oruç için kaza mı tutması gerekir kefaret mi? Mazereti yok, istese tutabilir ancak tutmamış.CEVAP: Tutulmayan orucun yerine KAZA yapılır. KAZA, tutulamayanı eksik veya fazla yapmadan aynıyla tutmaktır. Bir güne bir gün iki güne iki gün şeklinde. Eğer oruca niyetlendikten sonra caiz olmayacak bir şekilde yeme içme veya cima yoluyla oruç bozulursa bu sozmanın cezası olarak KEFFARET devreye girer. KEFFARET altmış gün peş peşe oruç tutmaktır. İlave olarak da kaç günün orucu bozulmuşsa o da ilave edilir.
  Ramazan gününün orucuna hiç niyet etmemek, günü oruçsuz geçirmek ise keffareti gerektirmez. Çünkü keffaret, sözkonusu günahın cezasına katlanıp ondan kurtulmaktır. hiç niyet etmeme kabalığını keffaretin kaldırması mümkün değildir. Onu yıllarca süren göz yaşları ve büyük bir tevbe paklayabilir. Sonra da tutmadığı kadar orucu kaza eder.
  Allah Teala nefislerimize uymaktan bizi muhafaza buyursunfetva meclisi


  Paylaş
  Ramazan’da Hiç Tutulmayan Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazanda hiç niyet edip başlanmamışsa ramazanın hepsini kaza olarak tutması gerekir. Eğer niyet edilip bozulmuşsa kefaret gerekeceği için altmış gün tutması gerekir.