Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Şafilere Göre Oruç Bozan Ve Yalnızca Kazayı Gerektiren Haller Nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafilere Göre Oruç Bozan Ve Yalnızca Kazayı Gerektiren Haller Nelerdir

  Reklam
  1- Az miktarda bir su da olsa, susam ya da çakıl taşı kadar bir şey az da olsa, çok da olsa oruçlunun karnına ulaşınca orucu bozulur ve kaza gerekir.
  2- Sigara içmek ve enfiye kullanmak orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir.
  3- Oruçlu bir kişi, ağzına ve burnuna su verirken normalin dışına çıkarak oruçludan istenenden fazlasını yapar veya üç defadan fazla yapar da bu nedenle boğazına su kaçarsa orucu bozulur ve kaza etmesi gerekir.
  4- Ayıklayıp dışarı atmaya muktedir olduğu (gücünün yettiği) diş arasındaki yiyecek kalıntılarını, nohuttan az olsa bile yiyen kişinin orucu bozulur.
  5- Oruçlu bir kişi, ağaç çöpünü kulağının içine sokarsa orucu bozulur.
  6- Oruçlu kişi, kasten kendi isteğiyle ve hükmünü bilerek kusarsa, orucu bozulur ve kendisine kaza lazım gelir. Bu kusuntu ağız dolusu olmasa bile orucu bozar.
  7- Bir kişinin karnına sinek kaçar da bunu çıkarırsa, orucu bozulur ve kaza gerekir.
  8- Kasıtlı olarak geğiren kişinin, boğazının görünen kısmına, midesindeki yiyeceklerden bir şey gelirse orucu bozulur.
  9- Ağza geldikten sonra balgamı geri yutmakla oruç bozulur.
  10- Bir kişi, unutarak yemek yese, bunun ise orucunu bozduğunu zannettiğinden dolayı kasden hanımıyla cimâ etse, böyle bir kimsenin orucunu, kaza etmesi gerekir, kefaret gerekmez. (Kurtubî 2. cilt )


  Paylaş
  Şafilere Göre Oruç Bozan Ve Yalnızca Kazayı Gerektiren Haller Nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kimse elinde olmadan, istemeyerek orucun bozulmasına neden olacak bir davranışta bulunması kazayı gerektirir. Küçük bir şey dahi boğazından geçerse orucu bozulmuş olur ve kazasını gerektirir.