Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruçlu kadın pişirdiği yemeğin tadına tuzuna bakabilir mi,diş fırçalayabilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruçlu kadın pişirdiği yemeğin tadına tuzuna bakabilir mi,diş fırçalayabilir mi?

  Reklam
  Cevap: Bu gibi durumlarda dikkat edilecek temel ölçü şudur: Gerek dil ucuyla yemeğin tadına, tuzuna bakmada, gerekse diş fırçalama sırasında boğazdan aşağıya bir şeyler kaçıyor mu? Mühim olan budur. Bu ölçü ile baktığımızda şöyle diyebiliriz:

  Oruçlu hanım, pişirdiği yemeğin tadına, tuzuna dil ucuyla bakar da, sonra dili uçundakini boğazından aşağı kaçırmaksızın dışarıya atarsa, yeme de yok, içme de.. Öyle ise bununla oruç bozulmaz. Diş fırçalama da böyledir. Boğazından aşağıya macun parçası veya su kaçırmazsa orucu bozulmaz, kaçırırsa bozulur. Çünkü boğazdan aşağıya bir şeylerin kaçması halinde yeme ya da içme gerçekleşmiş olur, oruç bozulur, hata ile bozulduğundan dolayı sadece kaza lazım gelir. Kefaret gerekmez.

  Demek ki, oruçlu kimseler, orucu bozma tehlikesi taşıyan şeylerden uzak kalsalar, daha isabetlisini yapmış olurlar. Yemeğin tadında tuzunda bir eksiklik olursa, yemeği yiyenler bunu tabii bulmalı, oruçlu hanımı, dil ucuyla da olsa pişirdiği yemeğin tadına, tuzuna bakmaya mecbur bırakmamalılar.

  Ahmet Şahin  Paylaş
  Oruçlu kadın pişirdiği yemeğin tadına tuzuna bakabilir mi,diş fırçalayabilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dişler ister fırçalansın ister misvakla temizlensin boğaza herhangi bir şey kaçmaması suretiyle bozulmaz yemek de aynı şekilde yemeğin tadına bakıp aldığı tadı boğazına gitmemesine dikkat etmeli. Bu durumda bozulmaz.