Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Sürekli hayız halinde olan kadının tuttuğu oruç kabul olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sürekli hayız halinde olan kadının tuttuğu oruç kabul olur mu?

  Reklam
  SORU: Ben korunma yontemi olarak spiral takdirdim, ve takdirdim gunden belli adetim hic kesilmedi.
  bazen kan bazen sadece leke oluyor, ve oruc tutabilir miyim bilmiyorum, cunku ozur oluyor mu
  olmuyormu emin degilim. Simdiye kadar hepsini tuttum, ama kabul oluyormudur,
  cevabinizi bekliyorum. Allah razi olsun.


  CEVAP: Selamünaleyküm.

  Önce bu işlemin sizin sağlığınız açısından uygun olup olmadığını öğrenin ona göre davranın. ikinci olarak şöyle bir yol izleyebilirsiniz:

  1- Kuruluk veya beyaz sıvı gelmedikçe kanamanız devam ediyor sayacaksınız.


  2- Kanamanız sürekli devam etmesi durumunda, on günden sonrasını özür kanı olarak kabul edersiniz. Özürlü olmak da size sadece her namaz vakti abdest almayı gerektirecek. Onun dışında eşinizle ilişkiniz ve ibadetler açısından normal duruma geçtiniz demektir.


  3- Kanama aylarca devam etmesi durumunda eski takviminizi kullanabilirsiniz. Bu da şu demektir: Siz normal durumda yirmi gün temiz kalıyordu iseniz, on günü kanama kabul edip on günden sonrasını özürlü sayarsınız, yirmi günü de temiz geçirdiğinizi kabul edip yirmi günden sonra on gün daha ay başı gibi davranırsınız. Geçmiş olsun. Muhakkak doktora danışın.


  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Sürekli hayız halinde olan kadının tuttuğu oruç kabul olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayız döneminde olmayıp hastalığı nedeniyle hayız gören bayanların oruçlarını tutması gerekir. Sürekli hayız gören herhangi bir nedenden dolayı bir hastalığı olduğu için on günden sonra tutması gerekir.