Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç için gusül şartmı dır,gusülsüz oruç geçerli olmaz mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç için gusül şartmı dır,gusülsüz oruç geçerli olmaz mı?

  Reklam
  Özellikle erkekler için oruçta gusül şartı var mıdır. Gerektiğinde gusül yapmayan bir erkek o halde niyet ediyor, işi olmadığı zamanlar ta iftara kadar uyuyor, iftar vakti uyanıp gusul alıyor ve oruç açıyorsa bu oruç oruç olur mu?

  Cevap

  Guslü gerektiren bir şey yapmadıktan sonra, gusül almamak orucu bozmaz, bu doğru. Ama bir namaz vakti geçecek şekilde gusletmeden durmak, namazı bile bile terk etmiş olacağı için, büyük günahlardandır. Hatta bu durum insanı küfre sokar diyenler de vardır. Kaldı ki, imkanı olup ta gusletmeyenlerin bulunduğu ortamlara melekler girmez. Yani böyle bir insan meleklerin desteği de olmadığı için, sürekli şeytanların etkisinde kalır ve ruhu karardıkça kararır, haktan ve onu kabulden uzaklaştıkça uzaklaşır.

  Faruk Beşer  Paylaş
  Oruç için gusül şartmı dır,gusülsüz oruç geçerli olmaz mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cünüp olan kimse bir namazı kazaya bırakacak kadar durması uygun görülmez. Kişi ibadetlerini eda etmesi için boy abdesti alması gerekir. Eğer kişi cünüp değilse boy abdesti de almasına gerek yoktur.