Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Sabah kalktığında cunüp olan birisi orucuna nasıl devam etmelidir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sabah kalktığında cunüp olan birisi orucuna nasıl devam etmelidir?

  Reklam
  Ebu Said Radiyallâhu Anh anlatıyor:
  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

  “Üç şey vardır ki orucu bozmaz: Hacamat olmak (kan aldırmak), kusmak, ihtilam olmak.”
  (Tirmizî, Savm 24)


  Hadisden anlaşıldığı üzere kan aldırmak orucu bozmamaktadır. Ayrıca alkollü bezle o bölgenin temizlenmesi de orucu bozmaz.

  Ebu Bekr ibni Abdirrahman Radiyallâhu Anhın anlattığına göre, babası Mervan’a, Hz. Âişe ve Ümmü Seleme Radıyallahu Anhümânın kendisine şunu haber verdiklerini söylemiştir:

  “Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem Ramazan ayında, rüya sebebiyle olmaksızın cünüp olarak fecir (sabah namazı) vaktine ulaştığı olurdu da, kalkıp yıkanır ve orucunu tutardı.”
  (Buhari, Savm: 22, 25; Müslim, Sıyâm: 76; Muvatta, Sıyâm: 12; Ebu Dâvud, Savm: 36; Tirmizî, Savm: 63; Nesâi, Tahâret: 123)


  Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir. Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan akıtmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Sabah kalktığında cunüp olan birisi orucuna nasıl devam etmelidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sabah kalkan ve cünüp olan bir kimse boy abdestini alarak orucunu devam etmelidir. Üzerinden bir kaza namazı geçmemesine dikkat etmelidir.