Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan İlaç alarak adeti Ramazan'dan sonraya tehir ettirmek uygun olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İlaç alarak adeti Ramazan'dan sonraya tehir ettirmek uygun olur mu?

  Reklam
  Soru: İlaç alarak âdeti Ramazan'dan sonraya tehir ettirmek uygun olur mu?

  Cevap: Uygun olsa da sıhhî açıdan mahzur ihtimali akla gelmektedir. En iyisi, oruç tutulmalı, özür başlayınca bırakılmalı, yenilen günleri de sonra kaza ederek borçtan kurtulma yolu tercih edilmeli, ilaç alarak zorlamaya gerek duyulmamalıdır. Çünkü 'tut' emri de dinî emirdir, âdet başlayınca 'ye' emri de.. Bu sebeple tutunca itaat etmiş de tutmayınca isyana yönelmiş olunmaz. Belki her iki halde de Rabb'imizin emrine uyulmuş, ikisinden de sevap kazanılmış olunur. Bundan dolayı bir maneviyat büyüğünün hanımlara şu hitabı düşünülmeye değer görülmüştür. Demiş ki:

  -Hanımefendiler, sizler Allah'ın ne bahtiyar kullarısınız!. Orucunuzu tutar sevap alırsınız, tutmaz yine sevap alırsınız. Çünkü her iki halde de emre uymuş olursunuz. Emre uyan sevap alır, günaha maruz kalmaz.

  Ahmet Şahin  Paylaş
  İlaç alarak adeti Ramazan'dan sonraya tehir ettirmek uygun olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adet olmak kişinin sağlığı ile doğru orantılıdır. Adetin geciktirilmesi yumurtaların geç yenilenmesine neden olur. Eğer kişi bunu göze alıyorsa oruca bir mani değildir.