Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramaza ayı dışında hangi günlerde oruç tutmak mekruhtur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramaza ayı dışında hangi günlerde oruç tutmak mekruhtur?

  Reklam
  Dehir (ebed) orucu mekruhtur

  Bayram günleri de dâhil olmak üzere bütün yıl boyunca tutulan oruçtur.
  Abdullah b.Amr b. El-Âs’tan rivayet edilmiştir. Resulullah (asm) şöyle dedi
  “Ebed orucu tutan ne oruç tutmuş ve ne de yemiş sayılır.” (Nesai)

  Şaban ayının son günlerinde oruç tutmak mekruhtur
  Fıkıh âlimlerinin ekserisine göre, Şaban ayının ikinci yarısında nafile oruç tutmak mübahtır. Sadece şek (şüphe) günü orucu mekruhtur.Ebu Hureyre (ra), Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu işitmiştir:
  “Şaban ayının ortasına geldiğinizde artık oruç tutmayın.” (Ebu Davud, Tirmizi)

  Arefe günü Hac'da olanlara oruç tutmak mekruhtur

  Ebu Hureyre’den rivayet edilmiştir:
  "Resulullah (asm) Arefe günü Arafat’ta oruç tutmayı menetti." (Ebu Davud)
  "Fıkıh âlimleri Arafat’ta oruç tutmanın men edilmesine sebep olarak; vakfe, dua ve zikirle meşgul olunması gerektiğini, bunun için de zinde ve güçlü olmaya ihtiyaç duyulduğunu, orucun ise insanı güçten düşüreceğini ve asıl yapması gerekenleri yapmasına imkân vermeyeceğini gösterirler. Fakat hacda olmayan diğer Müslümanların ise, Arefe günü oruç tutmalarında bir beis yoktur, hatta tutmaları müstehap görülmüştür." (Cami’ul Usul)

  SadeceCuma günü oruç tutmak mekruhtur


  Ebu Hureyre’den rivayet edilmiştir. Resulullah’ın(asm) şöyle söylediğini iştim:
  “Hiç biriniz sakın, önceki veya sonraki günü de ilave etmeden sadece Cuma günü oruç tutmasın.”(Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi)
  Hadisin zahiri, sadece Cuma günü oruç tutmanın uygun olmadığını, buna Perşembe veya cumartesi gününü de eklemek gerektiğini ifade etmektedir. Cuma günü oruç tutmanın yasaklanmasına gerekçe olarak; o günün Müslümanlar için bayram olduğu, bayramın da yeme içme günü olduğu gösterilir. Nevevi, cumanın dua, zikir, ibadet ve gusül günü olduğunu, bunların da canlı olarak şevkle yapılması gerektiğini gösterir.

  "Cumartesi günü oruç tutmayın!"
  Abdullah b. Büsr es-Sülemi, kız kardeşi Samma’dan rivayet ediyor. Resulullah (asm) şöyle buyurdu:

  “Allah’ın size farz kıldığı oruç müstesna, Cumartesi günü oruç tutmayın! Yiyecek bir şey bulamayan da, bir üzüm kabuğunu veya bir ağaç çöpünü çiğnesin (ve Cumartesi günü oruç tutmasın)!” (Ebu Davud)

  Sadece cumartesi günü oruç tutulmasının yasaklanması, muhtemelen Yahudilere muhalefetle alakalıdır.
  alıntı  Paylaş
  Ramaza ayı dışında hangi günlerde oruç tutmak mekruhtur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayı farz kılındığı için mecburidir. Senenin bazı günleri dışında oruç tutulabilir. Fakat ramazanın birinci günü ve kurban bayramının ilk dört günü tutulması yasaklanmıştır.hangi aylarda oruç mekruhtur,  hangi günlerde oruç tutulması mekruh