Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kaza oruçları ne zamana kadar tutulması gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza oruçları ne zamana kadar tutulması gerekir?

  Reklam
  Üç imama göre kaza oruçları diğer Ramazan'a kadar tutulmazsa kazaya ek olarak fidye vermek gerekir. Hanefilere göre gerekmez.
  Bir kişi zimmetinde bulunan kaza oruçlarını tutmaz da ikinci Ramazan ayı girerse, bu durumda kazaya ek olarak fidye vermesi de vâcib olur.
  Fidye, her kaza günü için bir miskine yemek yedirmektir. Üç mezheb imamı bu hükümde ittifak etmişlerdir. Yalnız Hanefîler, ikinci Ramazan girinceye dek kaza oruçlarını tutmamış olan kimsenin fidye vermesi gerekmez demişlerdir. Bu gecikme bir mazeretten ötürü olsun, olmasın aynı hükme tâbidir.

  Fidye ancak, ikinci Ramazanın girişinden önce kaza etme imkânı olup da kaza etmeyen kimse üzerine vâcib olur. Aksi takdirde fidye vermesi gerekmez. Kaza oruçlarını tutmamış olan kişinin, yılların tekerrürü ile fidyeyi tekrar vermesi gerekmez. Şâfiîler, yılların tekerrürü ile fidyenin de tekerrür edeceğini söylemişlerdir.

  (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)  Paylaş
  Kaza oruçları ne zamana kadar tutulması gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kazası olan bir kimse üzerinden bir ramazan geçmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bir sene içinde kazalarını tutarak eda etmesi lazım aksi takdirde fitrenin iki katı ödenmesi gerekir.