Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Kaza oruçları altı gün oruçları yerine geçer mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza oruçları altı gün oruçları yerine geçer mi?

  Reklam
  Tutulan kaza oruçları Ramazan-ı Şerif'teki eksikleri tamamlamak içindir. Altı gün oruçları ise Ramazan orucundan farklı bir ibadettir. Dolayısıyla Ramazan-ı Şerif akabindeki tutulan kaza oruçları altı gün oruçları hükmüne geçmez.

  Şevval için kaza oruçları haricinde altı gün daha oruç tutmak gerekir. Bunun sebebi ise:

  "Kim iyilikle gelirse, artık kendisi için onun (o iyiliğin) on misli vardır! Kim de kötülükle gelirse, bunun üzerine ancak misliyle cezâlandırılır ve onlar haksızlığa uğratılmazlar."(En'am, 160)

  Sevban'ın bildirdiğine göre Allah'ın Resulü (asm) şöyle buyurmuştur:
  "Bir ay oruç on aya denk düşer; onların ardından on gün de (altmış güne) iki aya denk düşer. Böylece tamamı bir yıl yapar."(Dârimî)

  Ubeydullah b. Müslim el-Kureyşi, babasından nakletmiştir:
  Ben sordum; ya da Allah Resulü'ne (asm), yıl boyu her yıl tutulan oruçtan soruldu. Bunun üzerine şöyle buyurdu:
  "Eşinin senin üzerinde bir hakkı vardır.O zaman Ramazan'da ve hemen akabinden gelen (Şevval) ayında oruç tut; ayrıca her Çarşamba ve Perşembe oruç tut. Bu durumda bütün yıl oruç tutmuş sayılırsın."(Tirmizi, Ebu Davud)

  Âlimler ayet ve hadisleri göz önünde bulundurarak 6 gün oruçlarını şu şekilde yorumlamışlardır:
  Ramazan'ın her bir günü, on güne karşılık geldiğini ve toplamının 300 olduğunu, ardından tutulan altı günlük Şevval orucuyla birlikte tam bir sene ettiğini hesaplamışlardır. Kameri takvimde de bir yıl 360 gün olduğundan, bir seneye işaret etmektedir.(İbni Mâce)
  alıntı  Paylaş
  Kaza oruçları altı gün oruçları yerine geçer mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şevval ayında tutulan oruçlar sünnet olup bazı alimlere göre kaza ile birlikte bugünün de sevapları alınır bazılarına göre de kazanın ayrı bugünün ayrı olduğu söylenmektedir. Zamanı olan ve daha sonra tutacağından emin olan kimse ayrı ayrı tutarak emin olabilir.