Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ramazan Dışında Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ramazan Dışında Oruç

  Reklam

  Oruçtan elde edeceğimiz ruhi-bedeni faydaları sadece Ramazan ayına mahsus kılmamak peygamber efendimiz, sadece Ramazan orucu ile yetinmememizi, yıl boyunca kendimiz için alışkanlık haline getireceğimiz mutad oruç ibadetlerimizin olması gerektiğini söylüyor. Her kameri ayın 13-14-15 in de, her haftanın pazartesi-perşembe günleri ve diğer nafile oruçlar.
  Bütün ibadetler içinde en değerlilerinin Allah’ın farz kıldıkları olduğunu unutmamalıyız. Bazen insanlar onların değerini tam idrak edemeyip uydurma ibadetler arayışına girmekteler. Oysa mesela en değerli zikir Kur’an kıratı, en değerli salâvat, namazda okuduğumuz salâvattır, en değerli ibadet de Allah’ın emri olan namaz, oruç, hac ve bunların nafileleridir. Bu gibi Allah’ın ve Rasulünün tavsiye ettiği, hikmetini Kur’an ve Sünnetle teyid ettiği ibadetler dururken kul icadı ibadet arayışında olmak, bir hazinenin üstünde oturup açlıktan, etraftan kokuşmuş yiyecekler toplayarak karnını doyurmaya çalışan birisi gibi olmaktır. En çok sarılmamız gereken şeyler, en iyi bildiğimiz şeylerdir.
  alıntı  Paylaş
  Ramazan Dışında Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimizin hayatı bizler için bir yoldur. Onun tutması bizimde tutabileceğimiz anlamına gelirdir. Kimin gücü ne kadar yetiyorsa o kadar tutması hayırlıdır.