Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Takvaya Ulaşmak İçin Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Takvaya Ulaşmak İçin Oruç

  Reklam


  Kur’an-ı Kerim’de orucun farz kılındığı ayet (Bakara 183) bu ibadetin hedefini “umulur ki takva sahibi olursunuz” ifadesiyle belirtir. Bu ayet oruçtan maksadın ne olduğunu anlattığı için çok önemlidir. Niye oruç tutuyoruz? Neyi hedefliyoruz? Cenabı Hak sebebini öğretiyor: Takva sahibi olmayı istiyoruz ve orucun bizi buna biraz daha yaklaştırmasını istiyoruz. Her Ramazanın başında, her oruca niyet edişimizde bu ayeti hatırlamalıyız. Takvaya ulaşabilmek için Allah’ın bildirdiği bir yol olan oruç bu özelliğiyle, kötülüklerden, çirkin işlerden ve haramlardan sakınmanın ve korunmanın yoludur. Nitekim Efendimiz bir hadislerinde “Oruç kalkandır” buyurarak onun bu koruyucu vasfına, ruhun giydiği bir zırh oluşuna işaret etmiştir.


  Bu ayet orucun bütün hikmetlerini ve faydalarını, insanlara yararlı olan bütün taraflarını, niçin emredildiğini bütün kapsamı ile ifade eden bir beyanı ilahidir. Takva, bir insanın dini bir davranışı yerine getirmekle ulaşmayı hedefleyebileceği bütün maksatları kuşatan bir terimdir. Bütün insani meziyetler ancak takvalı bir insan tarafından başarılabilir.

  Orucun, takvaya ulaştırma hedefinin gerçekleşebilmesi için Ramazanı sadece bir festival, iftarlar, yemekler mevsimi gibi düşünmemek lazım. İnsanın bu hoşlukları yaşamaya da ihtiyacı vardır. En azından çocuklarımızın Ramazan’a hoş bakabilmesi için bu neşeye, sevince, nefsin hoşuna giden ikramlara ihtiyaç vardır.

  Önemli olan makul miktarın dışına çıkmamak, abartmamak ve ruhumuzun yükselişi için her iyiliğimize kat kat mükafatlar vererek önümüzü açan Rabbimizin bu ikramını nefsani zevklerle meşguliyetle tüketmemektir. “Oruç tutun, sıhhat bulun” hadis-i şerifindeki hikmetin gerçekleşmesi için de Ramazan ayının bir nevi ziyafet ve şölen ayı gibi algılanmaması gerekir.
  alıntı...  Paylaş
  Takvaya Ulaşmak İçin Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç dünyalık olan bir çok şeyden arınmak demektir. Yemeye içmeye cinsi münasebete ve konuşma gibi durumları azaltmak daha çok Allah ile hemhal olmak için artırılabilir.