Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Niyet ve Farkındalığın Geliştirilmesi İçin Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Niyet ve Farkındalığın Geliştirilmesi İçin Oruç

  Reklam
  Niyet ve Farkındalığın Geliştirilmesi İçin Oruç

  Bütün ibadetlerde olduğu gibi oruçta da niyet çok önemli. Bir kimse sabahtan akşama hiçbir yemese eğer niyet etmediyse o açlık oruç sayılmaz. Niyet karar vermek ve yaptığının farkında olmak demek. Niyet kalple yapılır, lisanla söylenmesi de sünnettir. Allah, yaptığımız işin şuurunda olmamızı istiyor. Yaptığımız işi bilinçli olarak, ne yaptığımızı bilerek yapmamızı istiyor. Bu vesileyle Rabbimiz bizlere üzerinde düşünülmeyen, bilinçle ve özgür iradeyle karar verilmeyen davranışların kıymeti olmadığını fark ettiriyor.


  Niyet etmediğimizde oruçlu sayılmadığımız ve niyetimizi de bizden başkası bilemeyeceği için oruç riya ve gösterişin en az karıştığı bir ibadettir. Bu nedenle de Allah Teala ibadetler içinde en büyük sevabı oruca vermektedir.

  Efendimizden rivayet edilen bir kutsi hadiste Rabbimiz şöyle der: “Oruç hariç âdemoğlunun her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, onun ödülünü ben vereceğim.” Diğer ibadetler için bildirilen on katından yedi yüz katına kadar mükafat oruç için kaldırılmış ve oruç sevabına bir sınır çizilmemiştir.
  alıntı  Paylaş
  Niyet ve Farkındalığın Geliştirilmesi İçin Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ameller niyetlere göredir buyrulmuştur. Buradan niyetin ne kadar önemli olduğu çıkarılabilir. Niyetin edilmesi kararın ne olduğu iradenin ne istediğini bildirilmesi demektir.