Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Ahlak Gelişimi İçin Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ahlak Gelişimi İçin Oruç

  Reklam

  Oruç tuttuğumuz zaman sadece yeme içme ve cinselliğe ara vermiyoruz aynı zamanda kendimize hâkim olmayı öğreniyoruz. Oruçluyken kavga etmeyeceksiniz, kötü söz söylemeyeceksiniz, gözünüzü, kulağınızı harama bakmaktan, haramı dinlemekten koruyacaksınız, elinizi harama uzatmayacak, zihninizi her türlü çirkin düşüncelerden uzak tutacaksınız. Yani orucu tam bir terbiye fırsatı olarak görerek tutmalısınız. On yaşında azar azar oruç tutmaya başlamış 30 yaşında birisini düşünelim.

  Ömrü boyunca toplam 20 ay boyunca bu eğitimi almış oluyor. 30 yaşında bu insan kendine hâkim olmayı, her ağzına geleni söylememeyi, her önüne gelen yemeği yememeyi, her karşısına çıkanla birlikte olmamayı da daha kolay başarabilir.
  Oruç aynı zamanda kalbin amelidir. Çünkü oruçluyken kötü söz söylemeyeceksin, kötü düşünmeyeceksin, cinsel düşüneler konusunda bile kendine hâkim olacaksın ki orucun zarar görmesin. Bu yönüyle oruç hayatın lezzetini, iradenin kıymetini tattıran ve insanın kendisine saygısını ve güvenini destekleyen en güzel tecrübedir. Organlarının tamamını oruca ortak edemeyen kimse, şeklen oruç tutmuşsa da,onun özünü yakalayamamış demektir. Hazreti Peygamberin “Nice oruç tutanlar vardır ki onların oruçtan payları sadece aç ve susuz kalmalarıdır” hadisi de bu gerçeği vurgular.Çeşitli bağımlılıkları nedeniyle Ramazan’da çok daha sinirli olan, “oruç başıma vurdu” gerekçesiyle çevresine kan kusturanlarda orucun insan ahlakına getireceği bu nezaket ve güzelliği göremiyoruz.

  Çevremizdeki insanları oruçtan nefret ettirmek için daha güzel bir yol olamaz. Etrafındakilere, “eyvah yine Ramazan geldi, ne yapacağız şimdi …” dedirten, Ramazan boyunca etrafındakilere işkence eden insanlar var. İmanlı olduğu için oruç tutan ama bağımlılıkları nedeniyle de etraflarındakilere eziyet eden bu müslümanların Ramazan’da kendilerine hakim olmak için herkesten daha fazla gayret göstermeleri gerekir. Her nevi bağımlılığın insanı nasıl da zayıf düşürdüğünü görmek için bundan daha büyük fırsat olamaz. Oruç tuttuğumuzda Allah bizim irademiz hakkında bizim gözümüzü açıyor. Kendine hakim olmanın, aldığı kararı uygulayabilmenin zevkini yaşatıyor. Bu çok büyük bir hazdır. O deneyim, bir adım sonrasını başarabilme konusunda da kişiye ümit veriyor. İslam nefis eğitimi metotlarının her çeşidinin baş tacıdır oruç.
  Her oruç (aslında her ibadet) insana az ya da çok muhakkak fayda verir. Bunu göremeyen bazı insanlar oruç ehlinden hoşa gitmeyecek bir kusur gördüklerinde “bir de oruç tutuyor” diyerek oruç gibi bir güzellikle bir arada düşünemedikleri o davranıştan duydukları rahatsızlığı dile getirirler. Böylesi durumlarda bizim bakış açımız: “Ya bir de oruç tutmasaydı” diyerek orucun onu daha da iyileştirmesi için dua etmek olmalı.Bütün tasavvuf ekollerinde, bütün tarikatlarda, oruç çok önemli bir kişilik terbiyesi, nefis terbiyesi metodudur.

  Peygamberimiz: “Ramazan’ın başındaki haliyle sonundaki hali bir olan müminde hayır yoktur.” Buyurmuştur. Ramazan ayında kendimize bir de bu açıdan bakmamız gerekiyor. Ramazan’ın sonunda kendimize, kendi müslümanlığımıza bir şey eklenmiş olmamız lazım.

  Oruç nefse vurulan bir gemdir. Bu nedenle Hazreti Peygamber, maddi imkanları yeterli olmadığından evlilik yoluyla cinsel ihtiyaçlarını meşru yoldan tatmin edemeyen gençlere oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.
  İşte bütün bu hikmetleri nedeniyle Efendimiz “Oruç sabrın yarısıdır” buyurmuştur.
  alıntı...  Paylaş
  Ahlak Gelişimi İçin Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç peygamber efendimizin sık sık yaptığı bir ibadettir. Pazartesi ve perşembe günleri düzenli olarak tutardı. Bugünlerde tutmasında da hikmetler bulunmaktadır.