Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan İrade Eğitimi İçin Oruç Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İrade Eğitimi İçin Oruç

  Reklam

  Oruç insanın yeme içme ve cinselliğe olan bağımlılığını kontrol altına alabilmesini sağlar. Şehvetini yok etmez; kırar ve yoluna sokar. İnsana kendine hakim olabilme zevkini tattırır. Onu bir süreliğine melekler seviyesine yükseltir. Malum, insan haramlarla meşgul oldukça şeytana, (yeme-içme ve diğer zevklerle yani) mubahlarla meşgul olmakta aşırıya gittikçe de hayvana benzer.
  İşte oruç bütün hayvani hislerimize hakimiyet sağlayarak bize gerçekte neyin önemli olduğunu bildiren bir şeydir. Elmalılı’nın dediği gibi: “İnsanın insanlığı batın ve ferc şehvetlerine hâkim olmasındadır. Bir insan ahlaken düşecekse de yükselecekse de bu iki sebebe dayalı olarak düşer ve yükselir.”
  İmamı Gazali’nin de tespit ettiği gibi en temelde insanın tek bir şehveti vardır: yemek. Çocukken insanın yemek dışında hiçbir hırsı ve arzusu yoktur. Dolayısı ile insanın bütün şehvetleri bundan başlıyor. Eğer ona o konuda kendine hakim olmayı öğretirseniz, gelecekte şehvetle ilgili diğer konularda kendini kontrol etmeyi başarabilir.
  Oruç iradenin geliştirilmesi ve nefsi emarenin baskısından kurtulabilme yolunda kişinin en önemli yardımcısıdır.
  İnsanın hayatta yaşadığı problemlerin çoğu iradesi ile ilgilidir. Aynı şekilde insanın bütün yönlerinin gelişimi de irade ile ilgilidir. Konuya dini hayatımızdaki eksiklikler açısından baktığımızda Elmalılı Hamdi Yazır’ın ifadesi ile “Kuvve-i amel kuvve-i iradeye, kuvve-i irade de kuvve-i itikada bağlıdır. Yani amel ile itikat arasındaki basamaktır irade.

  Bir insanın imanı var ama iradesi zayıfsa o inanç bir türlü arzu edildiği kadar amele yansımaz.
  Dini açıdan iradenin egzersizi, mesela beş vakit namazdır. O gün hayatımızda ne olursa olsun namazı beş kere kılacak olmak müthiş bir irade egzersizidir. Allah irade eğitimi olarak, zorluk derecesine göre, namaz, oruç ve zekâtı emretmiştir. Namaz insana kendi hayatını yönetmeyi öğretir. Zamanına hâkim olduğunu gösterir. Zekât, mala hâkimiyetimizin göstergesidir. Zekatını olması gerektiği gibi verebilen kişi mala hakimdir; mal ona hakim değil. Oruç da bedeni hazlarımıza hâkimiyeti temin eder. Bu üçünü olması gerektiği gibi yapan bir insanı hayal ettiğimizde, hayatına, malına nefsine hâkim olmanın nasıl bir ahlak inşa ettiğini daha somut olarak idrak edebiliriz.
  alıntı..  Paylaş
  İrade Eğitimi İçin Oruç Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ameli yapabilmek için bir insanın iradesinin güçlü olması gerekir. Dini eğitimi zayıf olan bir insanın oruçlarını ve diğer ibadetlerinde aksamalar görülür. Aksama olmaması için insan nefsini değil iradesini güçlendirmesi gerekir.